Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wojciech Korfanty - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wojciech Korfanty urodził się 20 kwietnia 1873 roku w Siemianowicach Śląskich (dawniej Sadzawka). Jego ojciec – Józef – był górnikiem, matką była Karolina Klecha.

Edukacja młodego Wojciecha zaczęła się w roku 1879. Pierwszy etap zdobywania wiedzy rozpoczął on w ludowej szkole, która mieściła się w jego rodzinnej miejscowości. Po jej ukończeniu, chodził do  Gimnazjum Królewskiego w Katowicach (od 1885 roku). Już w tym okresie dał się poznać jako przywódca i organizator inicjatyw społecznych. Wraz z kolegami założył tajne stowarzyszenie, w którym miano szerzyć kulturę polską, którą zaborcy starali się wyrugować, zwłaszcza z umysłów i serc młodych ludzi. Był to pierwszy akt buntu wobec zastanej sytuacji, jaka panowała w kraju. Przez swoje rewolucyjne poglądy został usunięty ze szkoły dnia 14 sierpnia 1895 roku. Udało mu się jednak zdać maturę w grudniu tego samego roku. Rozpoczął studia na politechnice, skąd przeniósł się na Królewski Uniwersytet we Wrocławiu. Studiował filozofię. Jednak po pierwszym roku przerwał studia, aby móc zgromadzić środki na dalszą naukę. Studia skończył w 1901 roku, w Berlinie. Od tego roku włączył się w działania Ligi Narodów.

Po ukończeniu...

Podobne wypracowania