Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jacek Malczewski - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jacek Malczewski przyszedł na świat 15 lipca 1854 r. w Radomiu. Należał do bogatej w tradycje rodziny szlacheckiej, która została pozbawiona majątku. Już wcześniej wyszły z niej naprawdę znane postaci – np. Antoni Malczewski. Rodzicami tego wybitnego malarza byli Julian Malczewski (generalny sekretarz Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego guberni radomskiej) oraz Maria z Korwin Szymanowska (córka oficera wojsk napoleońskich).

Pierwsze lata życia Jacka Malczewskiego upłynęły w domu. Dopiero kiedy osiągnął wiek trzynastu lat, został posłany przez rodziców do majątku wuja Feliksa Karczewskiego w Wielgu, gdzie jego nauczycielem był Adolf Dygasiński (powieściopisarz, publicysta, pedagog, główny przedstawiciel naturalizmu w literaturze pozytywizmu).       
                       
W 1871 r. przeprowadził się do Krakowa. W dawnej stolicy Polski uczęszczał do gimnazjum oraz jako wolny słuchacz na wykłady w Szkole Sztuk Pięknych. Jego talent prędko dostrzegł Jan Matejko, który nalegał, by Jacek Malczewski skupił się tylko na nauce w SSP. W wieku 21 lat udał się na studia do Paryża. Dwa...

Podobne wypracowania