Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Juliusz Cezar - sylwetka postaci

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Juliusz Cezar (Gaius Iulius Caesar)
12 lipca 100 r. p.n.e. (13 lipca 102 r. p.n.e.) - 15 marca 44 r. p.n.e.

„Uważajcie na ludzi, którzy się nie śmieją - są niebezpieczni”

1. Od urodzenia do 75 r. p.n.e.

Zacny ród Juliuszów wywodził się ponoć od mitycznego Eneasza, jedynego ocalałego księcia trojańskiego, i jego boskiej matki, Wenery (Wenus). Wychowanie w tej tradycji dawało pewność siebie, potrzebną, by sięgać po należne potomkom herosa zaszczyty i tytuły. Jednak gdyby nie splot szczęśliwych okoliczności i nietuzinkowa osobowość, Gajusz Juliusz Cezar Młodszy być może nigdy nie zapisałby się w historii i pamięci Europejczyków.

Lata młodości Cezara były czasem politycznych zmagań dwóch patrycjuszowskich stronnictw: konserwatywnych optymatów i nawołujących do zmian popularów. Ci pierwsi cieszyli się poparciem ówczesnego dyktatora, Sulli. Cezar, z racji urodzenia i pokrewieństwa z Gajuszem Mariuszem, przywódcą popularów, wkraczał w dorosłość jako opozycjonista. Osiemnastoletni Cezar zbiegł z Wiecznego Miasta przed prześladowaniami Sulli, jednak tylko dzięki okupowi i wstawiennictwu krewnych i przyjaciół dyktator zgodził się zagwarantować mu nietykalność. Obietnica...

Podobne wypracowania