Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Andrzej Bobola – biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Do początków XX wieku data i miejsce urodzenia Andrzeja Boboli stanowiły dla historyków tajemnicę. Dopiero badania historyczne dwóch zakonników – Poplatka i Paciuszkiewicza – rzuciły nowe światło na biografię świętego. Bobola urodził się w Strachocinie w 1591 roku. Pochodził z zamożnej, szanowanej rodziny Bobolów o długich tradycjach. Ojciec Boboli, Krzysztof, był dzierżawcą królewszczyzny lokalnego sołectwa.

Naukę Andrzej pobierał w szkole jezuickiej w Braniewie, prawdopodobnie w latach 1606-1611. Powołanie sprawiło, że po ukończeniu szkoły wstąpił do zakonu Jezuitów w Wilnie. Śluby zakonne złożył w 1613 roku, ostateczne święcenia kapłańskie w 1623 roku. Urząd kapłański sprawował bardzo aktywnie. Od 1623 do 1624 roku pełnił funkcję rektora kościoła w Nieświeżu. W tym okresie dążył (wraz z Albrychtem Radziwiłłem) do uroczystego ogłoszenia Matki Bożej królową Polski. Jego cel został osiągnięty – Matkę Bożą uznano za Królową Polski we Lwowie w 1656 roku. Następnie, do 1630 roku, pełnił służbę kapłańską jako spowiednik odbywał w kościele św. Kazimierza w Wilnie. Tam również, w 1630 roku, złożył profesję czterech ślubów zakonnych.

Od 1630 roku Andrzej Bobola pracował jako...

Podobne wypracowania