Giuseppe Arcimboldo - biografia, życiorys
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Giuseppe Arcimboldo, najsłynniejszy włoski malarz okresu manieryzmu, zasłynął w całej Europie z portretów przedstawiających ludzi w bardzo nietypowy sposób. Postaci, które malował, były układankami różnych przedmiotów, na przykład warzyw i owoców, czy korzeni drzew. Dzięki tej technice jego prace zostały uznane za bardzo interesujące portrety - zagadki dla osób wykształconych i przysporzyły twórcy niemałą sławę.
Arcimboldo przyszedł na świat w 1527 roku w Mediolanie, gdzie dorastał i gdzie pracował przy wykonywaniu witraży.
W roku 1562 wyjechał do Wiednia na dwór Ferdynanda I i tu zaczęła się jego przygoda z malarstwem wielkiego formatu. Zastąpił bowiem książęcego portrecistę i od tej pory mógł dać upust swoim wizjonerskim pracom. Stosował on zasadę capriccio, czyli pokazywanie dzieł niezwykłych, trochę dziwacznych, ekscentrycznych i zaskakujących, czym doskonale wpisał się w ówczesną epokę. Zajmował się jednak nie tylko malowaniem portretów. Ponieważ był osobą wszechstronnie uzdolnioną i poświęcał swój czas różnym dziedzinom sztuki, został głównym organizatorem książęcych zabaw i wydarzeń kulturalnych, które miały miejsce na dworze Ferdynanda. Planował nie tylko bale, ale również projektował kostiumy i dekoracje. W tym samym czasie tworzył swoje rebusowe obrazy, które bardzo szybko przypadły do gustu jego otoczeniu. Do najsłynniejszych cyklów obrazów należą „Pory roku” oraz „Żywioły”. Ówcześni studiowali obrazy malarza, dopatrując się w nich ukrytego przesłania, a nawet niezrównoważenia psychicznego artysty. Arcimboldo daleki był jednak od tego, a jego obrazy stanowiły po prostu ciekawą łamigłówkę, dla ludzi, którym nie była obojętna taka forma sztuki.
Arcimboldo tworzył również na dworze Maksymiliana II, syna Ferdynanda, by później razem z jego synem, Rudolfem II, wyjechać do Pragi w 1583 i tam osiąść na dłużej. Rudolf był ciekawym władcą, kiepskim politykiem, jednakże miał naturę artysty, dlatego obdarzył Arcimbolda szczególną sympatią i zaufaniem. Współpracowali razem przez długi czas (nawet po wyjeździe malarza z Pragi), Arcimboldo sprowadzał dla władcy dzieła, które Rudolf dołączał do swoich bogatych kolekcji (a był kolekcjonerem na dużą skalę).
Pod koniec życia Arcimboldo powrócił do Mediolanu, nadal jednak utrzymywał dobre stosunki z Rudolfem II i w dalszym ciągu dbał o zasoby kolekcji władcy. Zmarł w 1593 roku.
Po jego śmierci szybko zapomniano o nietypowych pracach tego włoskiego artysty. Nadeszły inne czasy, które skupiały się na innego rodzaju sztuce i dopiero pod koniec dziewiętnastego wieku obrazy Arcimbolda zostały na nowo odkryte i docenione. W wieku dwudziestym z jego dzieł czerpał na przykład Salvador Dali i dlatego Arcimboldo czasem nazywany jest pre-surrealistą.
Podobne wypracowania do Giuseppe Arcimboldo - biografia, życiorys
- Jacek Malczewski - biografia, życiorys
- Chrystianizacja Słowian
- John Stuart Mill - filozofia, poglądy
- Monte Cassino 1944 - przyczyny bitwy
- Samuel Zborowski - sylwetka postaci. Tzw. sprawa Zborowskich - opracowanie
- Podboje Mongołów - bitwa nad Kałką
- Zjednoczenie Włoch - etapy, przyczyny, streszczenie przebiegu
- Wydarzenia w kopalni „Wujek” - 16.12.1981 r.
- Konflikt libański w latach osiemdziesiątych
- Juliusz Cezar - sylwetka postaci
- Reformy Juliusza Cezara
- Sejm Wielki - Konstytucja 3-go Maja
- Sejm pacfikacyjny (1589 r.) - Elekcja viritim - projekt zmian w procedurze elekcyjnej Jana Zamoyskiego
- Gustave Moreau - biografia, życiorys
- Traktat ryski (1920)
- Andrzej Bobola – biografia, życiorys
- I Proletariat - Wielki Proletariat
- Życie w PRL - okres stalinowski
- Powstania chłopskie w XIV wieku - przyczyny, przebieg, skutki
- Koncyliaryzm w średniowiecznym Kościele