Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Koncyliaryzm w średniowiecznym Kościele

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W momencie równoległego wyboru dwóch papieży w roku 1378 świat chrześcijański podzielił się na dwie obediencje. Sytuacja ta była ewidentną porażką tych kręgów w obrębie Kościoła zachodniego, które dążyły do załagodzenia powstałej na początku wieku XIV niezdrowej atmosfery w świecie chrześcijańskim. Ich nadzieje na rychły powrót do normalności, związane pośrednio ze śmiercią obu schizmatycznych papieży, zostały jednak definitywnie pogrzebane w momencie, w którym nowe konklawe stosownych następców dla Urbana VI oraz Klemensa VII - zostali nimi odpowiednio Bonifacy IX w Rzymie oraz Benedykt XIII w Awinionie.

Sytuacja ta uaktywniła intelektualnie teologiczne środowiska uniwersyteckie, które rozpoczęły zakrojoną na szeroką skalę agitację na rzecz zwołania powszechnego soboru o charakterze pojednawczym. Najaktywniej na tym polu działali wybitni profesorowie z uniwersytetu w Paryżu, m. in. Piotr d’Ailly oraz Jan Gerson, którzy byli przedstawicielami radykalnej katolickiej doktryny zwanej koncyliaryzmem, czyli tytularnej dominacji kolegialnego soboru powszechnego - jako reprezentacji wszystkich chrześcijan - nad wybieranym przez kardynałów papieżem. Specyficzna sytuacja polityczna, jaka wytworzyła się przy...

Podobne wypracowania