Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Afera Watergate

prezydent, USA, administracja, partie polityczne, współczesność

Afera Watergate - amerykańska polityczna afera początku lat siedemdziesiątych. Wydarzenia bezpośrednio z nią związane obejmują lata 1972-1973. W roku 1972 aresztowano w hotelu Watergate współpracowników prezydenta Richarda Nixona. Byli podejrzani o włamanie do siedziby Partii Demokratycznej. Aresztowanie nie miało większego rozgłosu, ale zaciekawili się nim dwaj reporterzy z Washington Post.

Kulisy ich dochodzenia zostały przedstawione w sławnym filmie, który powstał niedługo po tych wydarzeniach - już w roku 1976. W rolę reporterów: Boba Woodwarda oraz Carla Bernsteina wcielili się odpowiednio: Robert Redford i Dustin Hoffman. Chociaż film przedstawiany jest jako dramat polityczny napięcie w nim trwa do końca. Znacznie większe napięcie wywołała jednak sama afera - zaangażowały się w nią instytucje polityczne, sąd, w końcu społeczeństwo. Wydarzenia z nią związane weszły szybko na pierwsze strony gazet.

Afera sięgała jednak wstecz roku 1972 i właśnie to ujawnili dziennikarze - nielegalne zabiegi sztabu Nixona, które miały zapewnić prezydentowi reelekcję. Polegały one na inwigilowaniu Partii Demokratycznej.

Powołano komisje do zbadania sprawy. Nixon miał zlecić włamanie do siedziby demokratów, a jednocześnie postarać się o założenie im podsłuchu.

Skutkiem afery Watergate była dymisja prezydenta Richarda Nixona, którą złożył 9 sierpnia roku 1974.

Podobne wypracowania do Afera Watergate