Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

I rozbiór Polski - przyczyny

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Pierwszy rozbiór Polski dokonał się w 5 VIII 1772 r. Państwo polskie zostało podzielone przez trzech zaborców - Prusy, Austrię i Rosję. Państwa te podpisały traktat trójstronny, w którym podały powód rozbioru - „całkowity brak państwa i duch fakcyjny utrzymujący w Polsce anarchię”. Główną przyczyną było wewnętrzne osłabienie, rozbicie i kłótnie, które wprowadzały chaos w strukturach państwa polskiego.

Klęska konfederacji barskiej, w której upatrywano się ostatecznej szansy na uratowanie Polski, zakończyła proces nadziei. Mimo kilku spektakularnych zwycięstw, konfederaci nie byli w stanie zmienić sytuacji na arenie międzynarodowej. Europa obawiała się słabnącej Polski, ponieważ skutkowało to wzrostem potęgi rosyjskiej. Zarówno Turcja jak i Polska były ważnym strategicznie terenem, a sukcesy Rosji zaniepokoiły Francję i inne kraje europejskie, które obawiały się rosyjskiej dominacji.

Słabnąca Polska była wspaniałym łupem dla Rosji. Obawiano się zachwiania równowagi sił w Europie, toteż Austria i Prusy wymusiły na Rosji osiągnięcie konsensusu w postaci traktatu rozbiorowego. Rosja zgodziła się na to, w zamian za zatrzymanie zdobyczy tureckich. Rosja zagarnęła obszar Polski...

Podobne wypracowania