Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Kiliński - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jan Kiliński przyszedł na świat w 1760 r. w Trzemesznie. Jego ojciec – Augustyn Kiliński – z zawodu murarz zmarł, kiedy młodzieniec miał szesnaście lat. Wtedy dostał się on pod opiekę brata – mistrza szewskiego z Poznania. To on miał przygotować Jana do fachu i przekazać mu niezbędne umiejętności.

W 1780 r. Kiliński udał się do Warszawy, gdzie chciał zdobyć zawód. Osiem lat później został mistrzem szewskim i dorobił się sporego majątku. Pomogło mu w tym jego obycie towarzyskie. Dzięki swojemu poczuciu humoru i szarmanckości bardzo prędko potrafił wkupić się w łaski wytwornych dam. To otworzyło mu drogę na salony Warszawy, gdzie jako szewc zamożnych ludzi zarabiał naprawdę duże pieniądze.                      

W stolicy wziął ślub z szesnastoletnią Marianną Rucińską. Ich małżeństwo było (podobno) szczęśliwe i stanowiło wzór dla innych obywateli. Jednakże charakter Jana Kilińskiego nie był tylko złotą dratwą szyty. Opisać można go także jako człowieka porywczego i nieustępliwego. Potrafił prowadzić długie i zapalczywe spory z sąsiadami i terminatorami uczącymi się u niego fachu.

Popularność Jana Kilińskiego w...

Podobne wypracowania