Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Lyndon B. Johnson - prezydentura

Lyndon Johnson urodził się 27 sierpnia 1908 r. i zmarł 22 stycznia 1973 r. Był prezydentem Stanów Zjednoczonych wywodzącym się z Partii Demokratów. W latach 1963-1969 był prezydentem USA, z kolei w latach 1961-1963 pełnił funkcję wiceprezydenta. Jego prezydentura charakteryzuje się ogromnymi przemianami społecznymi w kraju.

Johnson rozpoczął wiele reform społecznych, zwłaszcza dotyczących segregacji rasowej. Ustawa o prawach obywatelskich do dziś stanowi ogromny krok naprzód w kwestiach zniesienia nierówności rasowej. Johnson był zwolennikiem jednego, silnego społeczeństwa, która wspólnie będzie działać na rzecz całego kraju. Jego program wyborczy przewidywał walkę z rasizmem i równouprawnienie w ramach edukacji. Rozpoczęto masową działalność dotyczącą równouprawnienia, szkoły, pracodawcy i związki zawodowe otrzymały dyrektywy by nie kierować się kolorem w skóry w swoich wyborach. Zaczęto prowadzić dialog z murzyńskimi grupami, które domagały się równości.

Prezydentura Johnsona to w głównej mierze polityka prospołeczna, która zwracała uwagę na problemy etniczne USA. Program Johnsona był trudny w realizacji, okazało się bowiem, że Stany Zjednoczone nie są gotowe na tak liberalne kroki, doszło do zamieszek na tle rasowym, wybuchły konflikty etniczne i narodowościowe. Zamordowano pastora Martina Luthera Kinga.

Program reform społecznych został przyćmiony przez wojnę w Wietnamie, w którą Johnson bardzo się zaangażował. Próbując wygrać wojnę w Wietnamie skupił całą swoją politykę na tym aspekcie, osłabiając tym samym idee „wielkiego społeczeństwa”. Johnson był zmuszony prowadzić wojnę w Wietnamie, gdyż otrzymał ją w spadku po poprzednim prezydencie. Zaangażowanie Ameryki w Wietnamie spowodowało spadek popularności Johnsona. Wietnam okazał się klęską, a polityka Johnsona spotkała się z ogromnym niezadowoleniem ze strony społeczeństwa. Wobec tak słabego poparcia Johnson zrezygnował z ubiegania się o drugą kadencję. Johnson bardzo dużo stracił poprzez zaangażowanie wojsk amerykańskich w Wietnamie, zwiększył udział wojsk amerykańskich, mimo to jednak nie osiągnięto zamierzonych celów. Johnson zmarł w San Antonio 22 stycznia 1973 r. mając 64 lata. Prezydentura Johnsona oceniana jest bardzo różnie – z jednej strony chwali się jego działalność prospołeczną z drugiej zaś gani za zwiększenie zaangażowania w Wietnamie. 

Podobne wypracowania do Lyndon B. Johnson - prezydentura