Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ludwik XIV - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ludwik XIV Wielki, zwany Królem Słońce, przyszedł na świat 5 września 1638 roku w pałacu w Saint-Germain-en-Laye. Był synem Ludwika XIII Burbona oraz Anny Austriaczki, córki hiszpańskiego króla. Na chrzcie otrzymał imiona Ludwik Dieudonne. Jego ojciec umarł w 1643 roku, kiedy Ludwik liczył sobie cztery lata. Władza w państwie leżała w rękach jego matki oraz kardynała Julesa Mazarini do czasu, aż następca tronu osiągnął wiek trzynastu lat. Ta para była najprawdopodobniej powiązana uczuciowo, być może zawarli tajemne małżeństwo. Faktycznie Ludwik zaczął sprawować rządy w wieku 22 lat, po śmierci kardynała. Zanim doszło do tego w 1661 roku, Mazarini zdołał stłumić dwukrotnie bunt znany jako Fronda.

W 1660 roku Ludwik poślubił hiszpańską infantkę, Marię Teresę. Ich małżeństwo okazało się katastrofą, bowiem król nigdy nie docenił uczucia, jakim darzyła go żona. Wdawał się w liczne romanse, m.in. z Louise de la Valliere oraz z markizą de Montespan. Władca utrzymywał swoje faworyty i zadawał się z nimi jednocześnie. Rok po zawarciu małżeństwa Ludwik XIV doczekał się męskiego potomka o imieniu Ludwik („Wielki Delfin”), który nie dożył czasu swej koronacji. Po śmierci Marii Teresy w 1683 roku zawarł jeszcze jeden związek przypieczętowany...

Podobne wypracowania