Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Loty kosmiczne

Era lotów kosmicznych zaczyna się w latach sześćdziesiątych XX w. Pierwszym lotem załogowym jest misja statku WOSTOK I, który został wystrzelony 12 kwietnia 1961 r. z Jurijem Gagarinem na pokładzie. Gagarin jako pierwszy okrążył Ziemię w 90 minut. Stany Zjednoczone również chciał mieć swój udział w lotach załogowych - 20 lutego 1962 r. wystrzelono kapsułę kosmiczną FRIENDSHIP 7 z Johnem Glennem. Rozpoczął się wyścig o panowanie w kosmosie pomiędzy dwoma mocarstwami - ZSRR i USA. 5 maja 1961 r. lotu w kosmos dokonał Alan Shepard. Herman Titow okrążył ziemię 17 razy. Era lotów kosmicznych zaczęła przypominac wyścig zbrojeń. Ówczesny prezydent USA - Kennedy zapowiedział, że Ameryka zamierza wysłać człowieka na księżyc. NASA rozpoczęła pracę nad lotem na księżyc. Zaczeto wysyłać misje kosmiczne GEMINI. Rozpoczął się program Apollo. W 1967 r. doszło do katastrofy misji Apollo 1, na statku wybuchł pożar i załoga udusiła się. Ta tragedia opóźniał o ponad rok całe przedsięwzięcie. Rosjanie również zaczęli się mobilizować, by wylądować na Księżycu. Program Apollo wznowiono w 1968 r. Wyniesiono na orbitę Apollo 7 i Apollo 8. Kolejne numeracje Apollo zbliżały plan do punktu kulminacyjnego - lądowania na księżycu.

Ten historyczny lot odbył się 16 lipca 1969 r. 20 lipca załoga Apollo 11 wylądowała na księżycu. W skład załogi wchodzili - Neil Armstrong Michael Collins i Edwin Aldrin. Słynne stało się powiedzenie Armstronga - „jest mały krok dla mnie ale wielki skok dla ludzkości”.

Lądowanie na księżycu było efektem triumfu nauki, nad którą ludzkość bardzo mocno pracowała. Program Apollo został zakończony w 1972 r. Słynny okazał się również lot Apollo 13 którego dramatyczny przebieg utwierdził świat, że kosmos jest niebezpiecznym miejscem i nie tak łatwo przewidzieć każdą misję. Po cudownym sprowadzeniu astronautów na ziemię rozpoczęto analizę błędów misji Apollo 13.

Poniżej harmonogram programowy lotów ZSRR i USA:
*Program Wostok 1-6 w ZSRR latach 1961-1963

*Program Merkury w USA w latach 196101963

*Radziecki program Woschod w latach 1964-1965

*Program Gemini w USA lata 1965-1966

*Rosyjski program Sojuz

Podobne wypracowania do Loty kosmiczne