Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Powstanie węgierskie w 1956

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Po śmierci Stalina, tak jak wielu oddanych dyktatorowi współpracowników, także rządzący na Węgrzech Rakosi został zmuszony do złożenia oficjalnej samokrytyki. Bała to praktyka częsta, w momencie nadchodzącej „odwilży”, kiedy to przewodnim tematem była walka z „wypatrzeniami socjalizmu”, za czym jednak nie miały iść rewolucyjne zmiany.

Na Węgrzech władza została przekazana w ręce Imre Nagya, powołanego na stanowisko premiera. Złagodził on kurs, jakim przebiegały do tej pory działania komunistów. Zlikwidowano obozy pracy, wstrzymano kolektywizację rolnictwa, jak również zahamowano rozwój przemysłu ciężkiego, a tym samym zwiększyła się produkcja w dziedzinach gospodarki, które bardziej interesowały obywatela. Już w roku 1955 Nagya został odwołany ze stanowiska premiera, bo powrócił Rakosi. Zahamował on postępującą liberalizację, co wywołało społeczne niezadowolenie, zwłaszcza w obliczu odwilży w pozostałych krajach bloku sowieckiego.

18 lipca 1956 roku Rakosi został powtórnie odwołany, ale zastąpił go bliski współpracownik - Erno Gero. Już niebawem ponownie powrócił Imre Nagya. Nie udało się już jednak powstrzymać wybuchu powstania, które rozpoczęło się od demonstracji:...

Podobne wypracowania