Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

August III Sas - panowanie

królowie Polski, rządy, charakterystyka, historia Polski

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

August III Sas (1696 – 1763) w porównaniu ze swoim ojcem, nie przejawiał większych zdolności. O ile August II był wyrazistą i silną osobowością, mającą predyspozycje do przeprowadzenia reform, a tym samym wewnętrznego wzmocnienia Polski – gdyby tylko potrafił porozumieć się ze szlachtą, o tyle jego syn nie przejawiał chęci polepszenia sytuacji kraju.

August III, chociaż już za życia ojca przygotowywany był do objęcia po nim korony Rzeczpospolitej (stąd pomysł przejścia na katolicyzm, co miało zapewnić mu przychylność wyborców), nie nauczył się nawet polskiego języka. Jego elekcja w roku 1733 przebiegła pod patronatem wojsk rosyjskich. W późniejszym czasie władca także zwracał się ku Rosji, będąc nieufnym wobec swoich poddanych.

Jego panowanie nie przebiegało burzliwie. Już w roku 1736 została rozwiązana konfederacja dzikowska (zawiązana w roku 1734), opowiadająca się za Stanisławem Leszczyńskim. Pozorny spokój nie może być jednak uważany za pozytywny aspekt rządów nowego króla. Całościowy bilans panowania Augusta III Sasa wypada zdecydowanie negatywnie, choć w świadomości współczesnych zapisał się on lepiej niż jego ojciec, co – paradoksalnie - wynikało z faktu, że wydawało się, iż zupełnie nie zależało...

Podobne wypracowania