Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Joan Miro - biografia, życiorys

Joan Miro i Ferra to hiszpański artysta specjalizujący się w malarstwie i rzeźbie, żyjący i działający na przełomie XIX i XX wieku.

Urodził się 20 kwietnia 1893 roku w Barcelonie. Jego ojciec był jubilerem i złotnikiem, razem z matką chcieli, by ich syn kształcił się w kierunki biznesu, co początkowo młody Joan uczynił i po ukończeniu szkoły pracował jako księgowy, jednakże miało to bardzo zły na jego psychikę, rodzice zdecydowali więc, że pozwolą mu ukierunkować swe życie jedynie w stronę artystyczną. Wcześniej pobierał już lekcje rysunku na Academie Gali w Barcelonie, do której uczęszczał od 1912 roku, a którą ostatecznie opuścił w roku 1915.

W roku 1918 miała miejsce pierwsza wystawa prac artysty zorganizowana przez jego dobrego znajomego Josepa Dalmau.

W roku 1920 parokrotnie odwiedził Paryż, i rok później przeprowadził się tam na stałe. W 1924 roku przyłączył się do kręgu surrealistów, poznał również takich artystów jak Wassily Kandinsky czy Pablo Picasso. Miro nigdy jednak zdecydowanie nie opowiedział się po stronie surrealizmu, wolał czerpać z różnych stylów. W tym okresie powstały takie obrazy jak „Akt stojący”, „Martwa natura z młynkiem do kawy”, czy przede wszystkim „Wiejskie podwórze”.

W 1926 roku podjął współpracę z Maksem Ernstem, z którym wspólnie tworzył dekoracje do spektaklu Siergieja Diagilewa.

W latach 1928-1931 powstał cykl „Wnętrza holenderskie”.

W 1929 roku Miro ożenił się z Pilar Juncose i przez jakiś czas mieszkał w Palma de Mallorca.

W latach 1940-1948 przeprowadził się na powrót do Hiszpanii, jednakże w międzyczasie zwiedził również Stany Zjednoczone, gdzie udało mu się dwukrotnie zorganizować wystawę swoich prac w Museum of Modern Art w Nowym Jorku w latach 1951 i 1959.

Także w roku 1959 Miro wziął udział w wystawie „Hołd surrealizmowi” razem z takimi artystami jak choćby Enrique Tabarą i Salvadorem Dali.

Wcześniej, w roku 1956 udało mu się kupić willę w Palma de Mallorca, gdzie przeprowadził się wraz z rodziną.

Lata 60. to okres wielkiej popularności Miro. Otrzymywał wiele zleceń, ciężko pracował i został za to doceniony przez muzea na całym świecie, które organizowały mu wystawy.

Artysta otrzymał wiele wyróżnień, między innymi Złoty Medal Sztuk Pięknych od króla Hiszpanii (1980 rok), został również odznaczony tytułem doctor honoris causa przez uniwersytety harvardzki (1969) i barceloński (1979).

Pod koniec życia Miro miał problemy z sercem. Zmarł w zaciszu swojego domu w Palma de Mallorca 25 grudnia 1983 roku.

Podobne wypracowania do Joan Miro - biografia, życiorys