Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Joan Miro - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Joan Miro i Ferra to hiszpański artysta specjalizujący się w malarstwie i rzeźbie, żyjący i działający na przełomie XIX i XX wieku.

Urodził się 20 kwietnia 1893 roku w Barcelonie. Jego ojciec był jubilerem i złotnikiem, razem z matką chcieli, by ich syn kształcił się w kierunki biznesu, co początkowo młody Joan uczynił i po ukończeniu szkoły pracował jako księgowy, jednakże miało to bardzo zły na jego psychikę, rodzice zdecydowali więc, że pozwolą mu ukierunkować swe życie jedynie w stronę artystyczną. Wcześniej pobierał już lekcje rysunku na Academie Gali w Barcelonie, do której uczęszczał od 1912 roku, a którą ostatecznie opuścił w roku 1915.

W roku 1918 miała miejsce pierwsza wystawa prac artysty zorganizowana przez jego dobrego znajomego Josepa Dalmau.

W roku 1920 parokrotnie odwiedził Paryż, i rok później przeprowadził się tam na stałe. W 1924 roku przyłączył się do kręgu surrealistów, poznał również takich artystów jak Wassily Kandinsky czy Pablo Picasso. Miro nigdy jednak zdecydowanie nie opowiedział się po stronie surrealizmu, wolał czerpać z różnych stylów. W tym okresie powstały takie obrazy jak „Akt stojący”, „Martwa natura z młynkiem do kawy”, czy przede wszystkim...

Podobne wypracowania