Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

David Hume - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

David Hume urodził się 7 maja 1711 w Edynburgu. Jego rodzina wywodziła się z ziemiaństwa. Dzieciństwo spędził w Ninewells, należącym do jego rodziny. Otrzymywał od bliskich niewielką ilość pieniędzy jako rekompensatę za to, że nie odziedziczył majątku. Pieniądze te pozwoliły mu podjąć naukę.

Filozof studiował we Francji. Spędził tam trzy lata, od roku 1734. Był to okres bardzo płodny dla uczonego. Wspomnieć wystarczy, że to właśnie tu powstało jego najważniejsze dzieło pt.: „Traktat o naturze ludzkiej”. Dużo uwagi Hume poświęcał zagadnieniom związanym z etyką. Poruszał również różne aspekty związane z polityką. Zaowocowały one szeregiem rozpraw filozoficznych, które ukazały się kilka lat później, w roku 1744. Cztery lata później drukiem ukazało się jego kolejne dzieło zatytułowane „Badania dotyczące rozumu ludzkiego”. Po przyjeździe do Edynburga uczony starał się o posadę na tamtejszym uniwersytecie. Jego działania okazały się bezskuteczne. Nie ponawiał już owych prób. Dopiero w roku 1751 postanowił ubiegać się o pracę na uniwersytecie w Glasgow.

Hume, jako filozof, przeciwstawiał się racjonalizmowi. Wysnuł teorię, iż na postrzeganie świata przez człowieka wpływ mają bodźce oraz odczucia zmysłowe....

Podobne wypracowania