Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Marzec 68 - demonstracje studenckie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Protesty studenckie roku 1968 miały swoją genezę w decyzji władz o zakazie wystawiania „Dziadów”, w reżyserii Kazimierza Dejmka. Nacisk w sprawie zakazu przedstawienia miał przyjść z ambasady ZSRR, gdyż sztuka zawierała treści antyrosyjskie. Ostatnie przedstawienie odbyło się 30 stycznia 1968. Ściągnęły na nie tłumy, a później rozpoczął się protest. Protestowała szeroka grupa społeczeństwa, bez względu na środowiskową przynależność, w tym studenci. 30 stycznia milicja nie interweniowała. Jedynie obserwowano i zapisywano nazwiska.

Do publicznej wiadomości podano, że to Żydzi byli prowodyrami protestów, licząc na wykorzystanie antysyjonistycznych nastrojów, jak również ich obudzenie. Władza, posługująca się środkami masowego przekazu budowała obraz jednolitego społeczeństwa, w który wkrada się obcy element, burzący ustalony porządek i zgodę. Część studentów później zatrzymano i wszczęto dyscyplinarne dochodzenie. Z Uniwersytetu Warszawskiego, wraz z dniem 4 marca 1968 roku, relegowano Adama Michnika oraz Henryka Szlajfera. Decyzję podpisał Henryk Jabłoński, ówczesny minister oświaty i szkolnictwa wyższego. Wywołało to kolejne protesty studentów. 8 marca odbył się więc studencki na dziedzińcu...

Podobne wypracowania