Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jesień Ludów - Rumunia

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Aby w pełni zrozumieć wydarzenia z 1989 roku w Rumunii należy najpierw stwierdzić, że system komunistyczny, akurat w tym kraju miał charakter niezwykle opresyjny. Rumuni borykali się z znacznie większymi problemami natury zarówno społecznej, jak i gospodarczej. Władza natomiast pozostawała niezachwiana. Nicolae Ceausescu objął swój urząd w roku 1967 i pełnił go aż do Jesieni Ludów. O fundamentalizmie ideologicznym dyktatora świadczyć może fakt, że to on, po wyborach w Polsce wysunął propozycję „pomocy dla zagrożonego socjalizmu w Polsce”.

Na dobre zamieszki w Rumunii rozpoczęły się w połowie grudnia. Wtedy to wobec decyzji władz o zatrzymaniu Laszko Toekesa, symbolu oporu, zawiązała się masowa demonstracja ludności w Timisoarze. Zirytowany dyktator zarządził zdecydowane rozprawienie się z manifestacją. Walki, jakie obyły się 17 grudnia pochłonęły wręcz szokującą liczbę ofiar – ponad 1000 osób zginęło. Ta niebywała brutalność wyzwoliła protesty w całym kraju.

21 grudnia sytuacja dyktatora była już fatalna. Nie udało mu się pozyskać poparcia społecznego, a do zamieszek dochodziło już na ulicach Bukaresztu. Demonstrantom udało się opanować gmach Komitetu Centralnego co bardzo osłabiało wpływ dyktatora na zamieszki. Ostatecznie,...

Podobne wypracowania