Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ryszard Kukliński - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ryszard Jerzy Kukliński urodził się 13 czerwca w Warszawie, był pułkownikiem Wojska Polskiego oraz armii amerykańskiej. Przyszedł na świat w robotniczej, katolickiej rodzinie. Jego ojca aresztowano w trakcie II wojny światowej. Poniósł śmierć w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen.

Po wojnie, jako piętnastoletni chłopak dostał posadę we wrocławskiej Miejskiej Straży Ochrony Obiektów, gdzie zajmował się pilnowaniem zakładów wyrabiających mydło. Dwa lata później zapisał się do Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Skończył szkołę oficerską w wieku dwudziestu lat. Służył w 9. Pułku Piechoty w Pile. Jego kariera rozwijała się sprawnie. Uczestniczył m.in. w przygotowaniach planu najazdu wojsk Układu warszawskiego na tereny Czechosłowacji. Był oficerem sztabowym. Należał do Międzynarodowej Komisji Kontroli i Nadzoru Układów Genewskich. Podobno jako pułkownik współpracował z CIA w Niemczech. Dowodem na to ma być notatka zaadresowana do ambasady USA w Bonn nadany z Wilhelmshaven, którego nadawca prosi o spotkanie w Amsterdamie lub w Ostendzie z polsko – lub rosyjskojęzycznym oficerem. List ten jest autorstwa Ryszarda Kuklińskiego.

Wysunął inicjatywę spisku przeciwko ZSRR w Wosjku Polskim, ale CIA odradziła mu bezcelowe...

Podobne wypracowania