Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kultura mykeńska - cechy, osiągnięcia

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kultura mykeńska uznawana jest za najstarszą kulturę Grecji kontynentalnej, lokalizowanej na Półwyspie Peloponeskim. Ramy czasowe jej istnienia zamykają się pomiędzy 1600 rokiem p.n.e. a 1100 rokiem p.n.e., jej nazwę zaś wywodzi się od jednego z ważniejszych ośrodków kultury Achajów, tj. od miasta Mykeny. Dziś kulturę tę kojarzy się przede wszystkim z legendarnym władcą – niejakim Agamemnonem, dowódcą w wojnie trojańskiej. Jednakże - czy Mykeńczycy pozostawili po sobie tylko ten jeden ślad?

Choć rozkwit kultury propagowanej przez Achajów miał miejsce przed tysiącami lat, ich wspaniały dorobek możemy podziwiać do dziś. Nie da się go zamknąć w jednej dziedzinie.

Jednymi z bardziej interesujących były osiągnięcia Achajów w dziedzinie złotnictwa. Wytwarzali oni różnego rodzaju wyroby jubilerskie (szpile z ozdobnymi głowami, sygnety, metalowe blaszki z ornamentyką prawdopodobnie będące elementem naszywanym na ubrania), ale i ozdobne, pozłacane oraz inkrustowane szlachetnymi kamieniami, różnego rodzaju bronie oraz maski pośmiertne. Z czasem wyroby jubilerskie zaczęto przyozdabiać również szkłem. Ze złota tworzono także niesamowite arcydzieła: puchary, rytony czy kubki. Jednym z najbardziej znanych jest...

Podobne wypracowania