Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Platon - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Platon przyszedł na świat w 427 roku, najprawdopodobniej w Atenach. Jego życie przypadło na czas renesansu ateńskiego, toteż dojrzewał otoczony duchem kultury starożytnej w najlepszym tego słowa znaczeniu. Miał okazję wychowywać się za rządów Peryklesa, myśli sokratejskiej oraz dzieł sztuki, które wychodziły spod ręki Fidiasza.

Wywodził się z dobrego rodu. Przodkiem jego matki był sam Solon, ateński mąż stanu, natomiast ojciec pochodził ze znakomitej rodziny Kodrydów. Platon, którego prawdziwe imię brzmiało Arystokles nosił przydomek „Platon” ze względu na element fizjonomii, jakim były szerokie barki. Odnosił znaczące sukcesy w igrzyskach olimpijskich oraz istmijskich, jednak w jego życiu przeważała działalność artystyczna. Starannie wyedukowany oraz wychowany w poczuciu kultury, wykazywał zdolności na gruncie poezji, malarstwa oraz muzyki.

Studia rozpoczął od pism Kratyla heraklityjczyka oraz Anaksagorasa. W wieku dwudziestu lat spotkał Sokratesa, któremu towarzyszył do końca dni. Ta znajomość zaowocowała znajomością prądów reprezentowanych przez uczniów Sokratesa: Antystensa, Arystypa, Euklidesa.

Kiedy umarł mistrz, Sokrates zdecydował się na wyjazd z Aten. Rozpoczął koczowniczy tryb życia....

Podobne wypracowania