Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Buddyzm - historia, podstawowe założenia religii

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Buddyzm wywodzi się z hinduizmu. Jego twórca, Siddhartha Gautama z rodu Śakjów, żył między VI a V wiekiem p.n.e. w Indiach. Jako syn króla, młodość upłynęła mu w pomyślności, gdy – dla ochrony przed złem, nędzą i brudem zewnętrznego świata – wiódł spokojne życie w królewskim pałacu. W wieku 16 lat ożenił się z córką sąsiedniego plemienia i miał z nią syna. Wszystko zmieniło się, gdy tuż przed trzydziestymi urodzinami Gautama zobaczył przypadkiem starca, chorego młodzieńca, zwłoki, a także wędrownego ascetę.

W jednej chwili dowiedział się o tym, przed czym rodzice chcieli go ochronić, że przeznaczeniem człowieka jest chorować, zestarzeć się i wreszcie umrzeć. Pogodna twarz żebraka zasugerowała, że istnieje nadzieja na osłodzenie tego, co uniknione. Królewicz wymknął się z pałacu i przez kolejnych osiem lat, jako wędrowny żebrak, praktykował najbardziej wymagające, wyniszczające ducha i ciało praktyki jogi. Pościł, katował swe ciało, nie spał – wszystko, by odnaleźć sens życia, sposób na odzyskanie szczęścia, tak trudnego, gdy żyło się ze świadomością własnej przemijalności i śmiertelności. Wreszcie zawiedziony fałszywymi obietnicami nauczycieli i zrezygnowany, porzucił drogę ascezy, wycieńczony usiadł...

Podobne wypracowania