Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rozpad Austro-Węgier

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Monarchia Austro-Węgierska była specyficzna w skali europejskiej. Na państwo rządzone przez dynastię Habsburgów składały się dwa organizmy - Austria oraz Węgry, połączone  unią. Oprócz tego tereny monarchii zamieszkiwały liczne narody, w większości pochodzenia słowiańskiego. Na północy byli to Czesi, Polacy oraz Słowacy, na północnym-wschodzie Ukraińcy, oprócz tego - na terenach monarchii węgierskiej - duża liczba ludności rumuńskiej, a także znaczna mniejszość niemiecka. Południe państwa to ogromne zróżnicowanie żywiołu słowiańskiego, Serbowie, Chorwaci, Słoweńcy.

Tak ogromne zróżnicowanie pod względem ludności zamieszkującej obszar jednego państwa musiało doprowadzać do licznych konfliktów. Każda grupa liczyła na większą autonomię, tak aby móc uczestniczyć w życiu politycznym monarchii. Polacy, Czesi i inni pragnęli współistnieć na takich samych zasadach co Węgrzy lub Austriacy. Węgrzy jednak bardzo niechętnie patrzyli na jakiekolwiek ustępstwa względem mniejszości narodowych. Zresztą miedzy samymi Węgrami a Austriakami dochodziło do licznych konfliktów. Jednym nich był spór o język, w jakim powinna być wydawana komenda w wojsku. Kwestią sporną było także odnawianie unii co dziesięć...

Podobne wypracowania