Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ustrój starożytnych Aten - Demokracja ateńska - wady i zalety. Demokracja ateńska a współczesna

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Demokracja ateńska - w szczególności za rządów wspaniałego mówcy, polityka i reformatora Peryklesa - była wzorem sprawnie działającej demokracji. Można z powodzeniem powiedzieć, że dorobek, którym chwalą się współcześnie kraje Zachodu, nie jest niczym nowym, a po prostu zaadaptowanym do dzisiejszych warunków sposobem rządów jaki panował w dawnych wiekach na terenie Aten.

Podstawę demokracji ateńskiej stanowili sami obywatele posiadający pełnię praw politycznych. Aby być uznanym pełnoprawnym ateńczykiem, należało mieć obojga rodziców ateńczyków i posiadać więcej niż 18 lat. Wówczas to uzyskiwało się możliwość uczestnictwa w najważniejszym organie ateńskiej demokracji, tj. w zgromadzeniu ludowym. Pojmowano to nawet nie tyle jako prawo, ale wręcz obowiązek: należało uczestniczyć w dyskusjach, zgłaszając przy tym pewne poprawki do proponowanych rozwiązań czy wreszcie - decydować o dalszych losach tych decyzji poprzez głosowanie za bądź przeciw.

Ponieważ zgromadzenie ludowe nie było spotkaniem delegatów, jak to ma np. miejsce w dzisiejszym sejmie, nie było możliwości, aby obradowali oni codziennie. Ludzie mieli inne obowiązki, zresztą nie było to też potrzebne. Jednakże zdarzało się, że zgromadzenie...

Podobne wypracowania