Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Władimir Putin – biografia, życiorys

Władimir Putin – właściwie Władimir Władimirowicz Putin urodził się 7 października 1952 roku w Leningradzie. Jest rosyjskim politykiem, prawnikiem. Od roku 1975 studiował prawo na Państwowym Uniwersytecie w Leningradzie.

Był aktywnym członkiem Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego do roku 1991. Potem zajął się pracą w Komitecie Bezpieczeństwa Państwowego przy Radzie Ministrów Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Jego późniejsza kariera związana była także z Państwowym Uniwersytetem w Leningradzie, gdzie studiował.
      
Zawiązał ścisłą współpracę z Anatolijem Sobczakiem – rosyjskim prawnikiem i politykiem, przewodniczącym Rady Miejskiej w Leningradzie. Okresowo pełnił również funkcję zastępcy mera, na którego awansował Anatolij. W roku 1996 został wprowadzony do kancelarii prezydenckiej Borysa Jelcyna – ówczesnego prezydenta ZSSR. Pełnił tam kilka funkcji – między innymi był zastępcą szefa administracji prezydenta i sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Federalnej Rosji. W roku 1998 kierował Federalną Służbą Bezpieczeństwa Rosji.  

Dał się poznać jako polityk twardej ręki. Dzięki licznym koneksjom i poparciu w swoim środowisku stał się jednym z najbardziej wpływowych polityków w Rosji. Szybko zyskał uznanie współpracowników i samego prezydenta – Borysa Jelcyna. W roku 1999 przyjął stanowisko premiera Rosji. Wtedy też podjął kontrowersyjną decyzję o wprowadzeniu wojsk rosyjskich na teren Czeczenii. Jest zdecydowanym zwolennikiem siłowych rozwiązań konfliktu. W tym samym roku, w którym został mianowany premierem Rosji, Borys Jelcyn naznaczył go jako swojego następcę, kiedy sam zrezygnował z pełnienia urzędu. W roku następnym (2000) kandydował do wyborów prezydenckich i wygrał je nieznaczną ilością głosów.

W wyborach prezydenckich w roku 2004 wygrał już zdecydowaną większością głosów – uzyskał od społeczeństwa ponad 70% poparcia. Związany był z partią Jedna Rosja. W roku 2008 nowym prezydentem Rosji został Dmitrij Miedwiediew z nadania Władimira Putina. Jeszcze tego samego dnia Putin został mianowany premierem Rosji. Jego polityka wywołuje mieszane uczucia – szczególnie jeżeli chodzi o politykę zagraniczną i sposób rządzenia krajem. Rządzi państwem twardą ręką, ale jednocześnie widać w społeczeństwie znaczną poprawę jakości życia w stosunku do poprzednich lat. Rosja jest także jednym z europejskich krajów, które co roku mają nadwyżkę budżetową i rosnący wzrost Produktu Krajowego Brutto.

Polityk odznaczony został wieloma wyróżnieniami, m.in.: Brązowym medalem „Za zasługi” Narodowej Armii Ludowej DDR (Bronzene Verdienstmedaille der Nationalen Volksarmee) 1988, Saksońskim „Orderem Wdzięczności” (Dankesorden) z roku 2009, Złotymi medalami Kortezów Generalnych (Las Cortes Generales), Orderem Zajeda 2007, przyznane przez Zjednoczone Emiraty Arabskie. Za jego czasów doszło do wzrostu pozycji Rosji na arenie europejskiej oraz międzynarodowej.

Rosja stała się potęgą, wchodzącą w skład tak zwanych państw G8. Stosunki rosyjsko-polskie wciąż są napięte. Oba kraje dzieli historia, szczególnie wydarzenia z Katynia i dążenie polskich służb do odtajnienia archiwów i dokumentów z tego czasu. Po katastrofie lotniczej z samolotem prezydenckim pod Smoleńskiem nastąpiło chwilowe ocieplenie stosunków pomiędzy obydwoma krajami. Również sprawą dzielącą Polskę i Rosję jest kontrowersyjne zagadnienie dotyczące Gazociągu Północnego na Morzu Bałtyckim (porozumienie pomiędzy Rosją a Niemcami). 

Podobne wypracowania do Władimir Putin – biografia, życiorys