Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Królowa Bona - życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bona Sforza d'Aragona urodziła się 2.02.1494 roku w mieście Vigevano. Jej matką była Izabela Aragońska, a ojcem Książe Mediolanu, Gani Galeazzo Sforza. Mimo bogactwa, nie miała łatwego dzieciństwa, a to ze względu na śmierć ojca oraz dwóch sióstr oraz ciągłe konfliktów nękające w tamtym okresie państewka włoskie. Jej matka zapewniła jej świetne wykształcenie, o które dbali najlepsi nauczyciele. Szybko o jej rękę zaczęli ubiegać się dla swych synów głowy znamienitych i wpływowych rodów Europy; wśród kandydatów na męża wymieniany był sam Ferdynand Habsburg – przyszły cesarz Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Ostatecznie wybrano jednak Zygmunta I (1467-1548), Króla Polski i Wielkiego Księcia Litewskiego.

Bona została jego żoną 18.04.1518 roku, miała wtedy 24 lata. Zgodnie z zawartą przed ślubem umową, jej posag wyniósł 100 tysięcy dukatów. Ślub ten miał duże znaczenie polityczne dla ówczesnej Europy, przybyło na niego wielu znakomitych gości, a zorganizowany został, co zrozumiałe, z wielkim przepychem. Bona została wtedy koronowana na Królową Polski. Jej małżonek miał już dzieci z pierwszego małżeństwa, z Barbara Zápolya (zmarła w 1515 roku). Sama Bona urodziła mu 6 dzieci,...

Podobne wypracowania