Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Pablo Picasso - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Pablo Picasso okrył swoją osobę legendą już za życia, które rozpoczęło się 25 października 1881 roku w hiszpańskim mieście Malaga położonym nad Morzem Śródziemnym. Jego ojciec Jose Luis Blanco był profesorem sztuk pięknych, rysownikiem oraz kustoszem w muzeum; od najmłodszych lat sprawował pieczę nad talentem syna. Anegdota głosi, iż pewnego dnia po obejrzeniu prac młodego Picassa wręczył mu własne przyrządy do malowania i zarzekł się, że kończy z malowaniem. Talent chłopca od początku nosił znamiona prawdziwego artyzmu i nie miał wiele wspólnego ze „sztuką dziecięcą”.

Edukację artystyczną rozpoczął Picasso w Akademii Sztuk Pięknych w Barcelonie, ale kształcił się również w Madrycie. Od roku 1900 Pablo Picasso coraz częściej był gościem w Paryżu, a cztery lata później osiadł w nim na stałe. Odnajdywał się doskonale w nadsekwańskim mieście, które było wówczas kulturalną stolicą świata i gromadziło wybitnych twórców w dzielnicy Montmartre.  Pierwsze jego obrazy powstały po ukończeniu przez malarza dwudziestego roku życia i przedstawiały wizerunki prostych ludzi. To tutaj twórczość przedstawiciela kubizmu nabrała cech stylu zwanego przez krytyków sztuki „okresem błękitnym malarstwa...

Podobne wypracowania