Michał Korybut Wiśniowiecki - biografia, panowanie
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Michał Korybut Wiśniowiecki urodził się w 1640 r., a zmarł w 1673. Został królem Polski w 1669 r. Był synem wojewody Jeremiego i Gryzeldy z rodu Zamoyskich. Dzięki opiece dworu królewskiego uzyskał wszechstronne wykształcenie. Ukończył w Nysie kolegium jezuitów, podejmował studia w Pradze. W 1669 r. Szlachta, obawiając się wzrostu znaczenia władzy królewskiej i wpływów francusko-habsburskich, wysunęła kandydaturę Wiśniowieckiego na króla.
Michał Korybut Wiśniowiecki był władcą nieudolnym i słabym. Ulegał całkowicie wpływom habsburskim. Poślubił córkę cesarza Ferdynanda III i stracił zaufanie poddanych. Przeciwko Wiśniowieckiemu wystąpił nawet ówczesny hetman Jan Sobieski. Król pod wpływem biskupa Olszowskiego opracował program reform, jednak jego konflikt z opozycją uniemożliwiał ich wprowadzenie. Zawiązała się tzw. konfederacja gołąbska w obronie króla Wiśniowieckiego i - dla przeciwwagi - konfederacja szczebrzeszyńska, całkowicie mu przeciwna. Kraj pogrążał się w chaosie, konflikty między kofederacjami osłabiały Rzeczpospolitą i narażały na ataki ze strony nieprzyjaciół. W obliczu braku możliwości przeciwstawienia się Turkom zawarto z nimi ugodę w Buczaczu w 1672 r.
Wiśniowiecki nie miał żadnych realnych planów w polityce zagrnicznej i wewnętrznej kraju. Jego główną zasadą było utrzymanie się na tronie. Nie potrafił też zapobiec rosnacej anarchii. Czasy, w których panował, osłabiły Rzeczpospolitą, za jego rządów najwięcej było zerwanych sejmów. Wiśniowiecki zmarł niebawem, w momencie, kiedy stanął na czele wyprawy przeciw Turcji. Mimo nadziei, jakie pokładano w królu, nie udało się osiągnąć zamierzonych rezultatów. Wiśniowiecki już na samym początku rządów dał się wciągnąć w intrygi habsburskiego, których szlachta obawiała się najbardziej, a walka stronnictw osłabiała tylko pozycję Polski i przyczyniła się do późniejszych problemów Rzeczpospolitej.
Podobne wypracowania do Michał Korybut Wiśniowiecki - biografia, panowanie
- Ryszard Kukliński - biografia, życiorys
- Sejmy i sejmiki szlacheckie w I Rzeczpospolitej - typy i znaczenie
- Kultura mykeńska - cechy, osiągnięcia
- Rozpad Austro-Węgier
- Jesień Ludów - Rumunia
- David Hume - biografia, życiorys
- Zabór austriacki - gospodarka, przemysł, sytuacja społeczna
- Ustrój starożytnych Aten - Demokracja ateńska - wady i zalety. Demokracja ateńska a współczesna
- Buddyzm - historia, podstawowe założenia religii
- Powstanie Chmielnickiego - przyczyny, przebieg i skutki
- Katastrofa pod Smoleńskiem, powódź, przyspieszone wybory prezydenckie - czy rok 2010 okaże się przełomowy dla Polski? Opinia
- Platon - biografia, życiorys
- Marzec 68 - demonstracje studenckie
- Rozwój przemysłu na świecie - przeobrażenia gospodarcze i naukowo-techniczne w XIX wieku, czyli tzw. „cywilizacja przemysłowa”
- Katyń - opis miejsca i związanych z nim wydarzeń historycznych
- Plan Rapackiego - opracowanie
- Nowa Polityka Ekonomiczna (NEP) w ZSRR - opracowanie
- Walka o hegemonię w Europie w XVI w.
- Rozbicie dzielnicowe - Polska dzielnicowa po śmierci Kazimierza Sprawiedliwego do zjazdu w Gąsawie
- Religia starożytnego Egiptu