Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Imperium Rzymskie - potęga i upadek Imperium Rzymskiego

Dziś trudno wyobrazić sobie historię Starego Kontynentu bez Imperium Rzymskiego. Miało ono znaczący wpływ na kształt świata, w tym i współczesnej Europy. Nie chodzi tu tylko o namacalne pozostałości takie jak Koloseum w Rzymie, drogi, monety z wizerunkami cesarzy i twierdze, które mimo licznych wojen przetrwały do dnia dzisiejszego. Imperium rzymskie wywarło, i wciąż wywiera, wpływ na politykę europejską. Warto wspomnieć tu choćby o idei Europy zjednoczonej pod jednym herbem (wykorzystywał ją niemiecki cesarz Otton I, Adolf Hitler czy – obecnie - Unia Europejska). Nie można też zapomnieć, iż dzięki Imperium chrześcijaństwo mogło uzyskać swój współczesny statut – religii dominującej na całym świecie, mimo iż na początku Rzym zwalczał chrześcijan, traktując ich jako członków sekty.

Samo określenie „Imperium Rzymskie” wywodzi się od łacińskiego Imperium Romanum, co oznacza „władzę rzymską” i odnosi się do całości ziem podległych rządom państwa rzymskiego, tj. do terenów podbitych przez ten kraj. Zresztą całe terytorium przez wiele lat podlegało ciągłym zmianom, stale i systematycznie powiększając się, aby w swym szczytowym momencie osiągnąć ponad 9 milionów kilometrów kwadratowych powierzchni. Dla porównania – współczesna Polska ma 312 tysięcy kilometrów kwadratowych powierzchni. Imperium Romanum sięgało na północy  ziem szkockich, od których odgradzał je Mur Hadriana, na zachodzie wybrzeży Portugalii, na południu zaś zagarniały północne wybrzeże Afryki (w tym Egipt, Maroko, Tunezję), na wschodzie – zajmowało całą Azję Mniejszą (dzisiejszą Turcję), Syrię i część Iranu oraz Iraku.

Utrzymanie w ryzach ogromnych połaci ziem Imperium Romanum zawdzięcza sprawnej armii i jej podbojom. Wojska podzielone były na legiony, jednolicie uzbrojone i umundurowane oraz znakomicie wyszkolone. Kierowali nimi zmyślni stratedzy, którzy potrafili wykorzystać nie tylko atuty i umiejętności swoich żołnierzy, ale i ukształtowanie terenu czy warunki atmosferyczne.

Włączenie ogromnych terenów w obręb Imperium Romanum przyczyniło się to do rozwoju zacofanych wcześniej regionów i unifikacji nauki i kultury. Poprawił się też status materialny ludności, zwłaszcza arystokracji, której udało się wzbogacić i wzmocnić swoją pozycję dzięki  szczególnemu traktowaniu przez cesarza rzymskiego. Znacznej poprawie uległa infrastruktura. Wszak Rzymianie doszli do perfekcji w budowie dróg, które przetrwały nawet upadek samego państwa. Podbita ludność miała okazję poznać nieznane im techniki wykorzystywane przy wznoszeniu monumentalnych budowli. Mogła również korzystać z dokonań myśli filozoficznej i naukowej Imperium Romanum, jak i uczestniczyć w jej rozwoju. Dlatego też na podboje imperium rzymskiego nie należy patrzeć jedynie mając w pamięci ciągłe walki, podboje, rozlew krwi. Osiągnięcia tego państwa przyczyniły się bowiem do poprawy warunków życia na ogromnej przestrzeni terytorialnej.

Podobne wypracowania do Imperium Rzymskie - potęga i upadek Imperium Rzymskiego