Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Imperium Rzymskie - potęga i upadek Imperium Rzymskiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Dziś trudno wyobrazić sobie historię Starego Kontynentu bez Imperium Rzymskiego. Miało ono znaczący wpływ na kształt świata, w tym i współczesnej Europy. Nie chodzi tu tylko o namacalne pozostałości takie jak Koloseum w Rzymie, drogi, monety z wizerunkami cesarzy i twierdze, które mimo licznych wojen przetrwały do dnia dzisiejszego. Imperium rzymskie wywarło, i wciąż wywiera, wpływ na politykę europejską. Warto wspomnieć tu choćby o idei Europy zjednoczonej pod jednym herbem (wykorzystywał ją niemiecki cesarz Otton I, Adolf Hitler czy – obecnie - Unia Europejska). Nie można też zapomnieć, iż dzięki Imperium chrześcijaństwo mogło uzyskać swój współczesny statut – religii dominującej na całym świecie, mimo iż na początku Rzym zwalczał chrześcijan, traktując ich jako członków sekty.

Samo określenie „Imperium Rzymskie” wywodzi się od łacińskiego Imperium Romanum, co oznacza „władzę rzymską” i odnosi się do całości ziem podległych rządom państwa rzymskiego, tj. do terenów podbitych przez ten kraj. Zresztą całe terytorium przez wiele lat podlegało ciągłym zmianom, stale i systematycznie powiększając się, aby w swym szczytowym momencie osiągnąć ponad 9 milionów kilometrów kwadratowych powierzchni....

Podobne wypracowania