Franciszek Liszt - biografia, życiorys
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Franciszek Liszt urodził się 22 października 1811 roku na Węgrzech. Ciekawostką może być fakt, iż kompozytor przyszedł na świat w niemieckojęzycznej rodzinie, gdzie węgierskiego używano tylko okazjonalnie.
Miłością do muzyki zaraził Liszta ojciec, która sam posiadał ogromny talent muzyczny. Potrafił grać na skrzypcach, wiolonczeli, gitarze i fortepianie. Mały kompozytor zapragnął grać tak samo. Mając siedem lat, Liszt nauczył się gry na fortepianie, a rok później tworzył już swoje pierwsze dzieła muzyczne. Jego talent okazał się tak wielce nieprawdopodobny, iż docenił go nie tylko ojciec. Kiedy Liszt miał zaledwie dziewięć lat, dawał pierwsze koncerty w Bratysławie oraz Sopron. Po tych sukcesach udał się do Wiednia, aby dalej doskonalić swoje niezwykłe umiejętności. Pobierał tam prywatne lekcje u znanych wówczas muzyków, między innymi u Antonia Salierego.
1 grudnia 1822 na wiedeńskiej miał miejsce scenie pierwszy poważny debiut Liszta, dzięki któremu kompozytor zyskał ogromną sławę oraz uznanie. Jego kariera miała naprawdę zawrotne tempo. Już rok po pamiętnym wiedeńskim koncercie dzieła Liszta zostały po raz pierwszy opublikowane. Kolejnym etapem w jego życiu była przeprowadzka do Paryża. Tamte lata raczej nie należały do najłatwiejszych. Ojciec Liszta zmarł, a on musiał pomagać matce w utrzymaniu rodziny. Został więc nauczycielem gry na fortepianie i w ten sposób zarabiał pieniądze. Mimo to nadal komponował. Jeden z mistrzów ówczesnej muzyki, Paganini, nazwał go kiedyś prawdziwym wirtuozem. Z tamtego okresu pochodzą wspaniałe dzieła Liszta, takie jak transkrypcje znanych już dzieł Berlioza. Najchętniej kompozytor tworzył muzykę fortepianową, a do najważniejszych jego dzieł należą: „Lata pielgrzymstwa”, „Trzy sonety Petrarki”. Co nietypowe dla innych twórców, Liszt często pisywał transkrypcję innych utworów – to także pozwoliło mu na uzyskanie sławy i rozgłosu. Tworzył także symfonie oraz liczne koncerty. Warto dodać, iż Liszt był współautorem kilku książek dotyczących muzyki i sztuki.
Prywatnie kompozytor związał się z Marie d’Agoult. Owocem tej miłości była trójka dzieci. Jednak szczęście pary nie trwało długo, a związek rozpadł się już po kilkunastu latach. Później Liszt miał jeszcze parę romansów, ale źródła historyczne podają, iż nie mógł odnaleźć spokoju wewnętrznego.
Franciszek Liszt zmarł na zapalenie płuc 31 lipca 1886 roku w Niemczech. Został zapamiętany jako jeden z najlepszych kompozytorów w dziejach muzyki.
Podobne wypracowania do Franciszek Liszt - biografia, życiorys
- Katastrofa pod Smoleńskiem, powódź, przyspieszone wybory prezydenckie - czy rok 2010 okaże się przełomowy dla Polski? Opinia
- Platon - biografia, życiorys
- Marzec 68 - demonstracje studenckie
- Rozwój przemysłu na świecie - przeobrażenia gospodarcze i naukowo-techniczne w XIX wieku, czyli tzw. „cywilizacja przemysłowa”
- Katyń - opis miejsca i związanych z nim wydarzeń historycznych
- Plan Rapackiego - opracowanie
- Nowa Polityka Ekonomiczna (NEP) w ZSRR - opracowanie
- Walka o hegemonię w Europie w XVI w.
- Rozbicie dzielnicowe - Polska dzielnicowa po śmierci Kazimierza Sprawiedliwego do zjazdu w Gąsawie
- Religia starożytnego Egiptu
- Imperium Rzymskie - potęga i upadek Imperium Rzymskiego
- PPR - powstanie i działalność Polskiej Partii Robotniczej
- Polskie Porozumienie Niepodległościowe - powstanie, program
- Grecja – wojna domowa w Grecji 1944 – 1949
- Polityka zagraniczna ZSRR w okresie międzywojennym
- Przewrót majowy - zamach stanu Piłsudskiego
- Średniowiecze - początek i koniec średniowiecza - różne wersje skrajnych dat epoki
- Ludwig van Beethoven - biografia, życiorys
- Jesień Ludów w Europie - Jesień Narodów
- Strajki w Polsce 1970