Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Franciszek Liszt - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Franciszek Liszt urodził się 22 października 1811 roku na Węgrzech. Ciekawostką może być fakt, iż kompozytor przyszedł na świat w niemieckojęzycznej rodzinie, gdzie węgierskiego używano tylko okazjonalnie.

Miłością do muzyki zaraził Liszta ojciec, która sam posiadał ogromny talent muzyczny. Potrafił grać na skrzypcach, wiolonczeli, gitarze i fortepianie. Mały kompozytor zapragnął grać tak samo. Mając siedem lat, Liszt nauczył się gry na fortepianie, a rok później tworzył już swoje pierwsze dzieła muzyczne. Jego talent okazał się tak wielce nieprawdopodobny, iż docenił go nie tylko ojciec. Kiedy Liszt miał zaledwie dziewięć lat, dawał pierwsze koncerty w Bratysławie oraz Sopron. Po tych sukcesach udał się do Wiednia, aby dalej doskonalić swoje niezwykłe umiejętności. Pobierał tam prywatne lekcje u znanych wówczas muzyków, między innymi u Antonia Salierego.

1 grudnia 1822 na wiedeńskiej miał miejsce scenie pierwszy poważny debiut Liszta, dzięki któremu kompozytor zyskał ogromną sławę oraz uznanie. Jego kariera miała naprawdę zawrotne tempo. Już rok po pamiętnym wiedeńskim koncercie dzieła Liszta zostały po raz pierwszy opublikowane. Kolejnym etapem w jego życiu była przeprowadzka do Paryża. Tamte lata raczej nie należały do najłatwiejszych....

Podobne wypracowania