Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Franciszek Liszt - biografia, życiorys

Franciszek Liszt urodził się 22 października 1811 roku na Węgrzech. Ciekawostką może być fakt, iż kompozytor przyszedł na świat w niemieckojęzycznej rodzinie, gdzie węgierskiego używano tylko okazjonalnie.

Miłością do muzyki zaraził Liszta ojciec, która sam posiadał ogromny talent muzyczny. Potrafił grać na skrzypcach, wiolonczeli, gitarze i fortepianie. Mały kompozytor zapragnął grać tak samo. Mając siedem lat, Liszt nauczył się gry na fortepianie, a rok później tworzył już swoje pierwsze dzieła muzyczne. Jego talent okazał się tak wielce nieprawdopodobny, iż docenił go nie tylko ojciec. Kiedy Liszt miał zaledwie dziewięć lat, dawał pierwsze koncerty w Bratysławie oraz Sopron. Po tych sukcesach udał się do Wiednia, aby dalej doskonalić swoje niezwykłe umiejętności. Pobierał tam prywatne lekcje u znanych wówczas muzyków, między innymi u Antonia Salierego.

1 grudnia 1822 na wiedeńskiej miał miejsce scenie pierwszy poważny debiut Liszta, dzięki któremu kompozytor zyskał ogromną sławę oraz uznanie. Jego kariera miała naprawdę zawrotne tempo. Już rok po pamiętnym wiedeńskim koncercie dzieła Liszta zostały po raz pierwszy opublikowane. Kolejnym etapem w jego życiu była przeprowadzka do Paryża. Tamte lata raczej nie należały do najłatwiejszych. Ojciec Liszta zmarł, a on musiał pomagać matce w utrzymaniu rodziny. Został więc nauczycielem gry na fortepianie i w ten sposób zarabiał pieniądze. Mimo to nadal komponował. Jeden z mistrzów ówczesnej muzyki, Paganini, nazwał go kiedyś prawdziwym wirtuozem. Z tamtego okresu pochodzą wspaniałe dzieła Liszta, takie jak transkrypcje znanych już dzieł Berlioza. Najchętniej kompozytor tworzył muzykę fortepianową, a do najważniejszych jego dzieł należą: „Lata pielgrzymstwa”, „Trzy sonety Petrarki”. Co nietypowe dla innych twórców, Liszt często pisywał transkrypcję innych utworów – to także pozwoliło mu na uzyskanie sławy i rozgłosu. Tworzył także symfonie oraz liczne koncerty. Warto dodać, iż Liszt był współautorem kilku książek dotyczących muzyki i sztuki.

Prywatnie kompozytor związał się z Marie d’Agoult. Owocem tej miłości była trójka dzieci. Jednak szczęście pary nie trwało długo, a związek rozpadł się już po kilkunastu latach. Później Liszt miał jeszcze parę romansów, ale źródła historyczne podają, iż nie mógł odnaleźć spokoju wewnętrznego.

Franciszek Liszt zmarł na zapalenie płuc 31 lipca 1886 roku w Niemczech. Został zapamiętany jako jeden z najlepszych kompozytorów w dziejach muzyki.

Podobne wypracowania do Franciszek Liszt - biografia, życiorys