Katyń - opis miejsca i związanych z nim wydarzeń historycznych
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Katyń to wieś w Rosji, znajdująca się w obwodzie smoleńskim. Od samego miasta, będącego stolicą tego obwodu, oddalona jest od 18 kilometrów na zachód. Nazwa wioski pochodzi od słów „katit” (termin oznaczający przetaczanie statków) lub „katun” (obozowisko). W najbliższej okolicy znajdują się liczne kurhany, które datuje się na IX i X w.
Najważniejszym miejscem jest pobliski las zwany z Lasem Katyńskim, gdzie znajduje się uroczysko Kozie Góry. Na tym terenie NKWD dokonywało zbrodni podczas stalinowskich czystek. Co ciekawe, było to miejsce, w którym mieścił się ośrodek wypoczynkowy dla oficerów Ludowego Komisariatu Spraw Wewnętrznych.
Piątego marca 1940 r. zapadła decyzja Biura Politycznego KC WKP (komunistycznej partii Rosji), na mocy której przystąpiono do mordowania polskich oficerów. Przetrzymywano tam nie mniej niż 21 768 polskich obywateli. Byli to głównie więźniowie wojenni (najwięcej było wśród nich oficerów wojskowych), ale także osoby, które padły ofiarami rosyjskich łapanek na Kresach Wschodnich. Osadzeni w obozach zostali rozstrzelani bez przedstawienia zarzutów i bez przeprowadzenia jakiegokolwiek śledztwa. Zbrodnia ta przez długi czas była ukrywana, a władze ZSRR oskarżały o nią stronę niemiecką. Dopiero dnia 13 kwietnia 1990 r. podczas wizyty prezydenta Wojciecha Jaruzelskiego w Moskwie Michaił Gorbaczow przekazał Polsce oficjalne dokumenty na temat zbrodni.
Wiosną 2010 r. Katyń stał się dla Polaków miejscem szczególnym. Dziesiątego kwietnia w okolicach Smoleńska miała miejsce katastrofa polskiego samolotu, którym na obchody upamiętniające zbrodnię katyńską podróżowali przedstawiciele rządu. Nikt nie przeżył, a wśród zabitych znaleźli się m.in. prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie – Ryszard Kaczorowski, Rzecznik Praw Obywatelskich – Janusz Kochanowski i wielu innych znakomitych przedstawicieli Państwa Polskiego.
Przez te szczególne wydarzenia, mające miejsce na przestrzeni niespełna stu lat, ponure lasy obwodu smoleńskiego stały się miejscem szczególnie związanym z Polską.
Podobne wypracowania do Katyń - opis miejsca i związanych z nim wydarzeń historycznych
- David Hume - biografia, życiorys
- Zabór austriacki - gospodarka, przemysł, sytuacja społeczna
- Ustrój starożytnych Aten - Demokracja ateńska - wady i zalety. Demokracja ateńska a współczesna
- Buddyzm - historia, podstawowe założenia religii
- Powstanie Chmielnickiego - przyczyny, przebieg i skutki
- Michał Korybut Wiśniowiecki - biografia, panowanie
- Katastrofa pod Smoleńskiem, powódź, przyspieszone wybory prezydenckie - czy rok 2010 okaże się przełomowy dla Polski? Opinia
- Platon - biografia, życiorys
- Marzec 68 - demonstracje studenckie
- Rozwój przemysłu na świecie - przeobrażenia gospodarcze i naukowo-techniczne w XIX wieku, czyli tzw. „cywilizacja przemysłowa”
- Plan Rapackiego - opracowanie
- Nowa Polityka Ekonomiczna (NEP) w ZSRR - opracowanie
- Walka o hegemonię w Europie w XVI w.
- Rozbicie dzielnicowe - Polska dzielnicowa po śmierci Kazimierza Sprawiedliwego do zjazdu w Gąsawie
- Religia starożytnego Egiptu
- Franciszek Liszt - biografia, życiorys
- Imperium Rzymskie - potęga i upadek Imperium Rzymskiego
- PPR - powstanie i działalność Polskiej Partii Robotniczej
- Polskie Porozumienie Niepodległościowe - powstanie, program
- Grecja – wojna domowa w Grecji 1944 – 1949