Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Katyń - opis miejsca i związanych z nim wydarzeń historycznych

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Katyń to wieś w Rosji, znajdująca się w obwodzie smoleńskim. Od samego miasta, będącego stolicą tego obwodu, oddalona jest od 18 kilometrów na zachód. Nazwa wioski pochodzi od słów „katit” (termin oznaczający przetaczanie statków) lub „katun” (obozowisko). W najbliższej okolicy znajdują się liczne kurhany, które datuje się na IX i X w.

Najważniejszym miejscem jest pobliski las zwany z Lasem Katyńskim, gdzie znajduje się uroczysko Kozie Góry. Na tym terenie NKWD dokonywało zbrodni podczas stalinowskich czystek. Co ciekawe, było to miejsce, w którym mieścił się ośrodek wypoczynkowy dla oficerów Ludowego Komisariatu Spraw Wewnętrznych.

Piątego marca 1940 r. zapadła decyzja Biura Politycznego KC WKP (komunistycznej partii Rosji), na mocy której przystąpiono do mordowania polskich oficerów. Przetrzymywano tam nie mniej niż 21 768 polskich obywateli. Byli to głównie więźniowie wojenni (najwięcej było wśród nich oficerów wojskowych), ale także osoby, które padły ofiarami rosyjskich łapanek na Kresach Wschodnich. Osadzeni w obozach zostali rozstrzelani bez przedstawienia zarzutów i bez przeprowadzenia jakiegokolwiek śledztwa. Zbrodnia ta przez...

Podobne wypracowania