Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Przyczyny wybuchu I wojny światowej - opracowanie zagadnienia

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

I wojna światowa była konfliktem, który wstrząsnął na początku XX wieku nie tylko Europą ale i całym światem. Była to pierwsza wojna, która rozrosła się na taką skalę angażując po obydwu stronach wielka liczbę państw oraz rzesze ludności. Oczywiste jest zatem, że wybuch tak wielkiego konfliktu musiał być spowodowany nie przez jedną przyczynę, ale na pewno przez kilka. Wszystkie razem doprowadziły do wielkiej tragedii jaką była I wojna światowa.

Jedną z przyczyn były, toczące się już od dawna, spory kolonialne. Największa potęga pod tym względem było oczywiście Imperium Brytyjskie, które waz ze swymi dominiami zajmowało prawie jedną czwartą ziem na świecie. Francja także należała do czołówki państw, które prowadziły imperialna politykę w celu zdobywania terenów Oceanii, Afryki oraz Azji. Nie bez znaczenia była także postawa Cesarstwa Niemieckiego, które po zjednoczeniu w 1871 dążył do utworzenia własnych kolonii. W przeciwieństwie jednak do starych państw kolonialnych młode cesarstwo przejawiało daleko idącą agresję. W aspiracjach Niemiec świadczyła także postępująca, bardzo szybka rozbudowa floty wojennej. Uderzało to głównie w Wielką Brytanię, której polityka polegała na budowie floty tak wielkiej, że liczebnie...

Podobne wypracowania