Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zygmunt Stary - polityka zagraniczna. Wojna polsko-mołdawska (1509-1510)

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W roku 1502 dążący do scalenia wszystkich ziem mołdawskich w jeden organizm państwowy hospodar Stefan III Wielki zbrojnie najechał, zajął i przyłączył Pukucie do Mołdawii. Pretensje do tych ziem, wbrew interesom Rzeczpospolitej i Królestwa Węgierskiego, podtrzymywał syn Stefana, Bogdan III Jednooki. Panujący wówczas król Polski Aleksander Jagiellończyk usiłował rozwiązać problematyczną kwestię przynależności Pukucia poprzez mariaż swojej siostry Elżbiety z hospodarem Bogdanem i wszystko było na dobrej drodze (w zamian za rękę królewny Bogdan zobowiązał się do wycofania swoich wojsk ze spornego terytorium oraz do złożenia hołdu Aleksandrowi) do momentu śmierci monarchy w roku 1506. Zawartego przez obie strony kontraktu ślubnego nie zamierzał przestrzegać nowy król polski, Zygmunt I Stary, co stało się bezpośrednią przyczyną wybuchu polsko-mołdawskiej wojny w roku 1509.

Działania wojenne rozpoczął hospodar Bogdan, który na czele swoich wojsk w czerwcu roku 1509 najechał pogranicze, a następnie przystąpił do oblężenia Kamieńca Podolskiego, Lwowa, a także zdobytego ostatecznie Rohatyna. Kontratak polski w sile około 15 tys., wobec choroby Zygmunta I, prowadzony przez hetmana Mikołaja Kamienieckiego dotarł aż pod mury mołdawskiej stolicy...

Podobne wypracowania