Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Armia rzymska - podboje, uzbrojenie, legiony, struktura

wojsko, starożytność, Rzym

Wiadomo, że swoje rozległe terytorialnie państwo i bardzo efektywne podboje, Rzym zawdzięcza swojej armii. To sprawnej organizacji należy przypisać sukcesy armii i fakt, że przez setki lat stanowiła ona postrach Imperium Rzymskiego.

Rzym w swoich szeregach rozróżniał dwa typy wojsk: były to wojska lądowe oraz wojska morskie, zwane również clasis. Choć z pewnością flota była ważnym ogniwem w walkach  odległych, szczególnie zamorskich frontach, to jednak podstawą doktryny wojennej cesarstwa pozostawała armia lądowa.

Podstawową jednostką w armii rzymskiej był legion. Formacja ta składała się z około 4200 – 5000 żołnierzy będących obywatelami cesarstwa oraz od 500 do 1000 żołnierzy pomocniczych nie posiadających takowego obywatelstwa (żołnierzy obcego pochodzenia). Każdy legion dzielił się następnie na tzw. kohorty. Pierwsza kohorta (zwana cohors miliaria) w danym legionie liczyła sobie około 1100 żołnierzy, podczas gdy wszystkie pozostałe (zwane cohortes quingenariae) miały w swoim składzie po około 480 żołnierzy. Każda kolejna kohorta dzieliła się na trzy manipuły, a te z kolei na centurie (każdy manipuł składał się z dwóch centurii), dowodzone przez tzw. centurionów. W szeregach każdej centurii było zwerbowanych około...

Podobne wypracowania