Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Huta Lenina - Huta im. Tadeusza Sendzimira - Nowa Huta

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Od czerwca 1949 r. rozpoczęła się na terenie podkrakowskiej wsi Mogiła budowa monumentalnej wizytówki socjalistycznych rządów w powojennej Polsce, czyli Nowej Huty. Zbudowana od podstaw, zaprojektowana harmonijnie i jednorodnie w swojej najbardziej reprezentacyjnej części (okolice Placu Centralnego) mająca stanowić swoiste idealne socjalistyczne miasto przemysłowe – Nowa Huta powstała dzięki wielkim nakładom finansowym na przestrzeni lat 1953-1956, ale była modernizowana i powiększana przez następne 40 lat. Największym, flagowym zakładem przemysłowym na terenie Nowej Huty jest dzisiejsza Huta im. Tadeusza Sendzimira.

Już od 1947 r. snuto plany budowy największej w Polsce huty w okolicach Krakowa. Po wybraniu prezydium przyszłego zakładu, utworzeniu Państwowego Przedsiębiorstwa Nowa Huta, budowie oraz wytyczeniu szczegółowych planów urbanizacyjnych niezwłocznie przystąpiono do wznoszenia ogromnych obiektów huty. Budowa rozpoczęła się 26. kwietnia 1950 r,  a kombinat metalurgiczny otrzymał nazwę Huty im. Lenina, zgodnie z ówczesnymi trendami socrealistycznymi. Obiekty Huty były już skończone w 1953 r., ale oficjalne ich otwarcie – historyczny pierwszy spust surówki z pieca nr 1 – nastąpiło dopiero 22. lipca...

Podobne wypracowania