Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jimmy Carter - prezydentura - Stany Zjednoczone

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jimmy Carter urodził się w 1924 r. jest laureatem pokojowej nagrody Nobla, sprawował urząd prezydenta USA w latach 1977-1981.

Prezydentura Jimmy’ego Cartera była bardzo charakterystyczna. Przerwała ona długoletnią pasję Partii Republikańskiej. Prezydentura Cartera przebiegała wokół haseł dotyczących praw człowieka i ludzkości. Carter bardzo mocno wierzył w ideały humanitaryzmu. Uznawany jest za jednego z najbardziej uczciwych prezydentów Stanów Zjednoczonych. Carter widział jak trudna była sytuacja gospodarcza USA, wysoki poziom inflacji, szalejące bezrobocie. W 1979 r. ogromnie do góry podskoczyła cena ropy na skutek rewolucji irańskiej. Kryzys osłabiał pozycję Cartera, dodatkowo jego zagrania mające na celu ograniczenia wydatków odbierano jako słabość. W 1979 r. doszło do wybuchu elektrowni atomowej w USA. Mimo iż Carter nie był odpowiedzialny za tą katastrofę to jednak społeczeństwo amerykańskie nie pozostawiło na nim suchej nitki. W polityce zagranicznej Carter zainicjował pokój między Egiptem a Izraelem. Carter wspomógł mudżahedinów afgańskich podczas sowieckiej inwazji na Afganistan w 1979 r. 20 stycznia 1981 r. Carter zakończył oficjalnie swoją prezydenturę.

Za rządów Cartera zaczęły się...

Podobne wypracowania