Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jimmy Carter - prezydentura - Stany Zjednoczone

Jimmy Carter urodził się w 1924 r. jest laureatem pokojowej nagrody Nobla, sprawował urząd prezydenta USA w latach 1977-1981.

Prezydentura Jimmy’ego Cartera była bardzo charakterystyczna. Przerwała ona długoletnią pasję Partii Republikańskiej. Prezydentura Cartera przebiegała wokół haseł dotyczących praw człowieka i ludzkości. Carter bardzo mocno wierzył w ideały humanitaryzmu. Uznawany jest za jednego z najbardziej uczciwych prezydentów Stanów Zjednoczonych. Carter widział jak trudna była sytuacja gospodarcza USA, wysoki poziom inflacji, szalejące bezrobocie. W 1979 r. ogromnie do góry podskoczyła cena ropy na skutek rewolucji irańskiej. Kryzys osłabiał pozycję Cartera, dodatkowo jego zagrania mające na celu ograniczenia wydatków odbierano jako słabość. W 1979 r. doszło do wybuchu elektrowni atomowej w USA. Mimo iż Carter nie był odpowiedzialny za tą katastrofę to jednak społeczeństwo amerykańskie nie pozostawiło na nim suchej nitki. W polityce zagranicznej Carter zainicjował pokój między Egiptem a Izraelem. Carter wspomógł mudżahedinów afgańskich podczas sowieckiej inwazji na Afganistan w 1979 r. 20 stycznia 1981 r. Carter zakończył oficjalnie swoją prezydenturę.

Za rządów Cartera zaczęły się rozwijać nowe zjawiska społeczne, przede wszystkim pokolenia młodzieży zapatrzone w swój indywidualny sukces tzw. yuppie. Pojawiła się również tzw. nowa prawica, która głosiła ideały kapitalistyczne - wolności rynkowej, przedsiębiorczości młodych i nieingerencję państwa. Carter jako prezydent wykazywał się nienaganną etyką, wysokim poczuciem moralności, przez co dla wielu był politykiem zbyt miękkim i kontrowersyjnym. Powszechnie panująca opinia o Carterze skłania się do uznania do za idealnego męża stanu. Z drugiej zaś strony upatruje się w nim nieudolnego polityka i nieudacznika.

Trzeba jednak przyznać, że prezydentura Cartera przyczyniła się do ostatecznego zażegnania kryzysu wokół sprawy Nixona. Pokojowa polityka i wysoka etyka zapewniły USA ogromne poparcie i zaufanie jakim zaczęto darzyć ten kraj na świecie. Carter był demokratą, który pokazał światu prawdziwe oblicze ideału humanitarnego Ameryki. Świat zaczął ufać USA jako sojusznikowi dobrej sprawy. O ile wcześniej obawiano się agresywnych posunięć USA od momentu prezydentury Cartera nastąpiła diametralna zmiana.

Podobne wypracowania do Jimmy Carter - prezydentura - Stany Zjednoczone