Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Przyczyny upadku Cesarstwa Rzymskiego - przyczyny wewnętrzne i zewnętrzne

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Być może trudno sobie wyobrazić, w jaki sposób tak ogromna potęga, jaką było starożytne Imperium Rzymskie, mogła nagle upaść – jednakże jak pokazuje historia, nawet największe i najpotężniejsze cywilizacje, muszą dojść do punktu zwrotnego, do kresu swoich sił. Tak też było i tym razem. Samych przyczyn upadku doszukiwać się można w szeregu rzeczy, zjawisk, ale tak naprawdę trudno wskazać główny powód tak dotkliwej i spektakularnej klęski. Można jednakże z całą pewnością wskazać przynajmniej kilka istotnych faktów, które mogły się do niej przyczynić.

Jednym z nich było niewątpliwie zaprzestanie dalszych podbojów przez Imperium Romanum. Paradoksalnie, zaprzestanie działań militarnych i przejście do bardziej pokojowego funkcjonowania państwa przyczyniło się w znacznej mierze do „podcięcia nóg” temu gigantowi. Dopóki armia zaabsorbowana była ciągłą walką i podbojami, umotywowane były ogromne nakłady finansowe na nią przeznaczane. Gdy machina stanęła, a potężne nakłady pieniężne wciąż przeznaczane były na jej utrzymanie, bilans zysków i strat stał się niekorzystny dla Imperium. Zresztą fakt zaprzestania działań militarnych miał istotne znaczenie psychologiczne. W czasie, gdy dowódcy armii...

Podobne wypracowania