Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Werteryzm - cechy charakterystyczne

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

U schyłku XVIII wieku mianem werteryzmu zaczęto nazywać pewnego rodzaju postawę życiową, której wzorem była postać tytułowego bohatera powieści epistolarnej Johanna Wolfganga Goethego „Cierpienia młodego Wertera”. Inspiracją tej historii było uczucie, jakim w rzeczywistości Goethe zapłonął do Charlotty Buff - pięknej panny z dobrego domu o wielkich przymiotach intelektualnych, która w chwili pierwszego spotkania z pisarzem była już zaręczona z Hansem Christianem Kestnerem. Charlotta nie zgodziła się na romans, pragnąc pozostać lojalną wobec człowieka, którego niedługo później poślubiła, zaś Goethe zapomniał ostatecznie o targającej nim namiętności i pozostał w szczerej przyjaźni z obojgiem małżonków. Losy wykreowanego przez niego bohatera potoczyły się inaczej - nie mogąc znieść spalającej go i niemożliwej do spełnienia miłości, w finale powieści popełnił samobójstwo.

Werter stał się symbolem bohatera romantycznego, którego postawę wobec życia determinuje tzw. Weltschmerz, oznaczający specyficzną, permanentną melancholię i apatię wynikające z przekonania o niesprawiedliwości świata i rządzących nim reguł. Buntuje się przeciwko konwenansom i podziałom społecznym, które stoją na przeszkodzie do spełnienia...

Podobne wypracowania