Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Leopold Staff - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wybitny twórca XX wieku, piszący na przestrzeni kilku epok – Leopold Staff. Patron i mistrz Skamandrytów. Jeden z największych klasyków literatury polskiej.

Jest synem lwowskiego cukiernika. We Lwowie studiuje prawo, a następnie filozofię i romanistykę. W tym okresie współpracuje z krakowskim czasopismem „Młodość” (1898-99). Potem będzie także pisał dla „Lamusa” (1909-1913) i „Museiona” (1911-1913). Od 1900 r. wchodzi w skład zafascynowanej literaturą lwowskiej grupy Płanetnicy. Na początku XX w. przebywa we Francji i Włoszech. W okresie od 1909 do 1914 r. pracuje nad redakcją biblioteki „Symposion”. Wojnę spędza w Charkowie, a po jej zakończeniu przyjeżdża do Warszawy. Tu publikuje swe teksty w licznych czasopismach (m.in. w „Tygodniku Ilustrowanym”, „Kurierze Warszawskim”, „Gazecie Polskiej”, „Masce”) i sam prowadzi, nie bez współudziału Stefana Żeromskiego oraz Wacława Berenta, „Nowy Przegląd Literatury i Sztuki”. Zasiada w Zarządzie Związku Literatów Polskich, jest wiceprezesem Polskiej Akademii Literatury (od 1934 do 1939), należy do Towarzystwa Literatów i Dziennikarzy Polskich. W czasie II wojny światowej...

Podobne wypracowania