Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Albert Camus „Dżuma” - heroiczne tworzenie siebie w świecie grozy i absurdu. Wypracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Camus jest jednym z czołowych twórców egzystencjalizmu ateistycznego, poglądu według którego człowiek sam kształtuje siebie i swoje losy. Egzystencja kształtuje esencję, a nie odwrotnie. Człowiek jest taki, jakim się staje poprzez swoje działanie. Każda postać z założenia już jest dynamiczna. Trudno ją jednoznacznie określić, ponieważ cały czas się zmienia. Odrzucając istnienie Boga, Camus cały ciężar odpowiedzialności moralnej przenosi na człowieka. Życie doczesne jest wszystkim, a godna postawa to przejaw człowieczeństwa, który jednak nie będzie nagrodzony wiecznym szczęściem.

Wśród bohaterów „Dżumy” taką postawę przyjmują przede wszystkim doktor Rieux oraz Tarrou. Obaj są ateistami, ich postępowanie nie wynika z moralności chrześcijańskiej. Życie, które, jak wierzą, kończy się ostatecznie w chwili śmierci, jest tym, co człowiek posiada najcenniejszego. Dlatego obaj walczą o ocalenie ofiar dżumy. Doktor Rieux odnalazł w swoim zawodzie prawdziwe powołanie, choć kiedy go wybierał, nie spodziewał się, że leczenie będzie dla niego czymś więcej niż zawodem: „(...) Kiedy wybrałem ten zawód, był to wybór w pewien sposób abstrakcyjny; bo chciałem być lekarzem, bo jest to zawód jak każdy...

Podobne wypracowania