Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Lew Tołstoj - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Lew Tołstoj urodził się 9 września 1828 roku w Jasnej Polanie. Był to majątek rodziny pisarza. Przyszedł na świat w zamożnej rodzinie, która posiadała tytuł szlachecki. Dzieciństwo artysty nie było bardzo szczęśliwe, stracił matkę w okresie niemowlęcym. Jego ojciec zmarł, gdy chłopiec miał zaledwie dziewięć lat. Życie bardzo szybko nauczyło go samodzielności oraz odpowiedzialności.

Jako młodzieniec zdecydował się na studia orientalistyczne. Dostał się na Uniwersytet Kazański, jednak studiów nie udało mu się ukończyć. Przyczyną był wybuch wojny – Tołstoj bowiem zaciągnął się do wojska. Walczył w wojnie krymskiej. Jednak i w armii nie zagrzał długo miejsca. Po zakończeniu walk opuścił wojsko. Przez pewien czas sporo podróżował, zwiedził między innymi kraje Europy Zachodniej. Potem poznał swoją przyszłą żonę i postanowił się ustatkować. W 1862 roku ożenił się z Zofią Bers. Kobieta była córką znanego lekarza. Od tamtej pory centrum życia pisarza znajdowało się w rodzinnym majątku Jasnej Polanie. Tam mężczyzna opiekował się rodziną, doglądał ziemi. W roku 1869 założył w tym miejscu szkołę dla dzieci. Był to jego sukces pedagogiczny. Wkrótce Tołstoj zaczął wydawać periodyk pedagogiczny „Jasna Polana”. Źródła historyczne...

Podobne wypracowania