Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Hanna Ożogowska - biografia, życiorys

Hanna Ożogowska jest znana przede wszystkim jako autorka powieści dla dzieci i młodzieży. Najmłodsze pokolenie nie zdaje sobie jednak sprawy, iż artystka była także wybitną tłumaczką języka rosyjskiego, włoskiego i niemieckiego.

Ożogowska urodziła się w 1904 roku, zmarła natomiast w 1995. Studiowała w Wydziale Pedagogiki Specjalnej, pracowała jako nauczycielka w różnych szkołach w Łodzi. Jej debiut datuje się na 1932 rok, na łamach czasopisma „Płomyk”, którego redaktorką naczelną później została.

Hanna Ożogowska była laureatką wielu nagród, m.in.: Złotego Krzyża Zasługi, Medalu Komisji Edukacji Narodowej, Nagrody Miasta Warszawy czy Orderu Uśmiechu, przyznawanego przez dzieci. Pomimo faktu, iż przez wiele lat powieści Hanny Ożogowskiej były uznawane za lektury obowiązkowe dla młodzieży, nie stanowią one zwykle przykrej konieczności. Bohaterowie to często młodzież podobna do tej, która bierze jej książki do ręki.

Autorka nie heroizuje, nie idealizuje ani nie uwzniośla swoich bohaterów. Przeżywają oni takie same przygody, problemy i troski jak ich rzeczywiści rówieśnicy. Ich zachowanie często odbiega od poprawnego, a czyny czasami są szalone i nieodpowiedzialne.

Ożogowska pisze więc o młodzieży, ale i – dla młodzieży. Jej twórczość nie jest jednak wolna od  moralizatorskich wzorców. Po wszystkich szalonych przygodach bohaterowie odnajdują sposób, by pogodzić własne potrzeby z oczekiwaniami dorosłych, a wszystkie nieprzyjemności daje się na końcu załagodzić.

Najbardziej znanymi książkami Hanny Ożogowskiej są: „Ucho od śledzia”, „Za minutę pierwsza miłość”, „Głowa na tranzystorach”, „Dziewczyna i chłopak czyli heca na czternaście fajerek”, „Tajemnica zielonej pieczęci”.

Podobne wypracowania do Hanna Ożogowska - biografia, życiorys