Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jarosław Iwaszkiewicz „Sława i chwała” - streszczenie skrótowe

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Rzecz rozpoczyna się w przeddzień wybuchu I wojny światowej, latem 1914 roku. Czas trwania akcji to około trzydzieści lat – powieść kończy się w latach czterdziestych, pośród powojennych zniszczeń i usiłowań dźwignięcia Polski po wypadkach II wojny.

Saga obejmuje najważniejsze wydarzenia historyczne i polityczne tego okresu, od wybuchu I wojny światowej i rewolucji październikowej, przez przewrót majowy, wybuch II wojny we wrześniu 1939 roku, dzieje organizacji podziemnych, aż po powstanie warszawskie i pierwsze lata Polski powojennej.

Powieść skoncentrowana jest na wojennych losach pochodzącej z dawnej arystokracji inteligencji polskiej: rodzin Blińskich, Royskich i Myszyńskich. Obecne są w niej także inne warstwy społeczne, takie jak mieszczaństwo (Gołąbkowie) czy proletariat (Wiewiórscy). Generalnie jest „Sława i chwała” przekrojem przez społeczeństwo polskie tamtego okresu.

Obecne są w powieści dwa wymiary czasowe, niejako nakładające się na siebie. Pierwszy z nich to wymiar bardziej monumentalny, zawierający w sobie wydarzenia historyczne, rozgrywające się w opisywanym wycinku czasu. Wymiar drugi to bardziej subiektywne, personalne elementy życia poszczególnych bohaterów.

Powieść koncentruje...

Podobne wypracowania