Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stanisław Młodożeniec - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Urodzony w 1895 roku Stanisław Młodożeniec był jednym z głównych przedstawicieli polskiego futuryzmu. Futuryzm był kierunkiem w sztuce początku XX wieku, który narodził się we Włoszech. Zakładał on przede wszystkim umiłowanie nowoczesności i zdeprecjonowanie tego, co zakładały stare autorytety. Artyści futurystyczni postulowali wyprowadzenie sztuki na ulicę, co było przeciwne dotychczasowej praktyce wystawiania eksponatów w muzeach. Także rola artysty była inna – futurystyczny twórca pełnił niemal rolę profety, był przewodnikiem społeczeństwa mającym mu ukazać nowe oblicze sztuki Również nowoczesne miasto stanowiło przedmiot zainteresowania futurystów. Gwałtownie rozwijająca się technika i mechanika wzbudzała zachwyt i dawała poczucie niemal nieograniczonej siły stwórczej człowieka. Artyści zachłystywali się swoją mocą kreacyjną. Apoteoza życia, tworzenia, energii i kreacji stawiana była na pierwszym planie.

Sam Młodożeniec pochodził z rodziny chłopskiej, jednak była ona dość majętna. Podstawową naukę pobierał w Sandomierzu, gdzie uzyskał świadectwo dojrzałości. Od najmłodszych lat był chłopcem aktywnym, podejmującym się różnych przedsięwzięć – brał udział w tworzeniu tajnej gazetki pt.: „Nasze”...

Podobne wypracowania