Anakreont - charakterystyka twórczości
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Anakreont był greckim poetą żyjącym w VI w p.n.e. Tworzył elegie, a także pieśni liryczne. Największą sławę przyniosły mu utwory dotyczące tematyki erotycznej oraz biesiadnej. Tego typu wiersze nazwano na jego cześć anakreontykami.
Istnieje duże prawdopodobieństwo, że Anakreont był jednym z założycieli miasta Abdera w Tracji. Po jego założeniu wyjechał do Samos, gdzie został nauczycielem młodego Polikratesa, późniejszego tyrana. Po śmierci swojego ucznia przeniósł się do Aten, a potem do Tesalii.
Najbardziej znane utwory tego autora to „Słodki bój” i „Przynieś nam tu czarę chłopcze”. Istotną cechą jego poezji jest nawiązywanie do erotyki oraz podejmowanie tematów związanych z ucztowaniem. Anakreont w swojej twórczości opiewał wino, kobiety i śpiew. Najchętniej pisał wiersze ośmiozgłoskowe. Był poetą niezwykle popularnym i naśladowanym przez innych artystów.
Niestety do naszych czasów zachowały się w całości jedynie trzy jego utwory. Wiele innych znamy jedynie w postaci fragmentarycznej. W Polsce był tłumaczony od czasów renesansu. Do jego twórczości nawiązywał między innymi Jan Kochanowski, Mikołaj Sęp-Szarzyński, Franciszek Dionizy Kniaźnin (który zyskał sobie miano polskiego Anakreonta), Jan Morsztyn, Adam Naruszewicz i Franciszek Zabłocki.
W utworach jego autorstwa znajdujemy charakterystyczne dla ówczesnych Greków lekkie podejście do spraw erotyki i cielesności. W wierszach Anakreonta opisana jest zazwyczaj atmosfera biesiady, podczas której podmiot liryczny opiewa wdzięki kobiety, ku której kieruje swoje uczucia.
Niekiedy w jego utworach znajdujemy także poważniejszy ton – naznaczony refleksją egzystencjalną. „Ja” liryczne zastanawia się w nich nad upływem czasu i starością, która go dotyczy. Znane są także jego utwory erotyczne kierowane do młodych chłopców (w ówczesnej Grecji miłość homoseksualna nie uchodziła za nic zdrożnego, a związki między osobami tej samej płci były popularne).
Niektóre motywy charakterystyczne dla jego twórczości znalazły miejsce także w utworach innych twórców starożytnych i nie tylko – popularny stał się na przykład motyw rzucania piłką przez Erosa, jako początek stanu zakochania. Znany był także motyw siwych włosów i starości związanej z pragnieniem posiadania młodszego partnera. Także motyw walki z Erosem na pięści – słodkiego boju z miłością pochodzi od tego poety.
W jego utworach znajdujemy postawę radości życia i harmonii z otaczającym go światem. Podmiot liryczny jego utworów jest osobą szczęśliwą i czerpiącą zadowolenie z wykorzystywania uroków życia.
Podobne wypracowania do Anakreont - charakterystyka twórczości
- Jan Kochanowski „Treny” - „Tren IV” - interpretacja i analiza trenu
- Epikureizm i stoicyzm - scharakteryzuj oba kierunki filozoficzne, wskaż różnice i podobieństwa
- Molier „Skąpiec” jako komedia charakterów - cechy
- Stanisław Młodożeniec - futuryzm w twórczości Młodożeńca
- Motyw miasta - Obraz Moskwy w „Mistrzu i Małgorzacie”. Opracowanie
- Bolesław Prus „Z legend dawnego Egiptu” - opracowanie
- Wiesław Myśliwski „Kamień na kamieniu” - przedstaw metaforyczne znaczenie drogi w powieści
- Maria Pawlikowska-Jasnorzewska „Zanurzcie mnie w Niego”, Krzysztof Kamil Baczyński „Niebo złote Ci otworzę” - porównanie wizji miłości
- Samson - charakterystyka postaci biblijnej, życiorys
- Opis charakteru - Opis charakteru osoby
- Ignacy Krasicki „Hymn do miłości Ojczyzny” - interpretacja i analiza wiersza
- Stanisław Młodożeniec - biografia, życiorys
- Jan Kasprowicz - etapy twórczości. Jan Kasprowicz i jego poezja - ewolucja twórczości
- Juliusz Słowacki „Balladyna” - charakterystyka Goplany
- Stanisław Grochowiak „Czyści” - interpretacja i analiza wiersza
- Werteryzm - cechy charakterystyczne
- Anotni Czechow „Bezbronna istota” - charakterystyka bohaterów utworu
- Manifest światopoglądu romantycznego przedstawiony w utworze „Romantyczność” Adama Mickiewicza - „oko i szkiełko” a „czucie i wiara”
- Jan Brzechwa „Bajki” - ogólna chrakterystyka
- Jan Kochanowski „Odprawa Posłów greckich” - geneza utworu