Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Anakreont - charakterystyka twórczości

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Anakreont był greckim poetą żyjącym w VI w p.n.e. Tworzył elegie, a także pieśni liryczne. Największą sławę przyniosły mu utwory dotyczące tematyki erotycznej oraz biesiadnej. Tego typu wiersze nazwano na jego cześć anakreontykami.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że Anakreont był jednym z założycieli miasta Abdera w Tracji. Po jego założeniu wyjechał do Samos, gdzie został nauczycielem młodego Polikratesa, późniejszego tyrana. Po śmierci swojego ucznia przeniósł się do Aten,  a potem do Tesalii.

Najbardziej znane utwory tego autora to „Słodki bój” i „Przynieś nam tu czarę chłopcze”. Istotną cechą jego poezji jest nawiązywanie do erotyki oraz podejmowanie tematów związanych z ucztowaniem. Anakreont w swojej twórczości opiewał wino, kobiety i śpiew. Najchętniej pisał wiersze ośmiozgłoskowe. Był poetą niezwykle popularnym i naśladowanym przez innych artystów.

Niestety do naszych czasów zachowały się w całości jedynie trzy jego utwory. Wiele innych znamy jedynie w postaci fragmentarycznej. W Polsce był tłumaczony od czasów renesansu. Do jego twórczości nawiązywał między innymi Jan Kochanowski, Mikołaj Sęp-Szarzyński, Franciszek Dionizy Kniaźnin (który zyskał...

Podobne wypracowania