Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Legenda o smoku wawelskim - Skuba - charakterystyka

Skuba to bohater legendy o smoku wawelskim, który dzięki swojej pomysłowości pokonuje tytułową bestię.

Bohater był ubogim szewcem. Przybył do miasta i uratował je od okrutnego smoka, który zamieszkał w jamie na zboczu wawelskiego wzgórza. Skuba sam zgłosił się na ochotnika i zdecydował, że spróbuje pokonać potwora. Był bardzo odważnym chłopcem. Mimo że wcześniej wielu młodzieńców stawało do walki ze smokiem i przegrywało ją, chłopiec nie bał się i postanowił stanąć w obronie zagrożonego grodu. Miał dobre serce i kierowała nim wyłącznie chęć ocalenia mieszkańców miasta. Nie musiał przecież podejmować ryzyka, nikt go do tego nie zmuszał. Choć żył w nędzy, nie zależało mu na obiecanej nagrodzie.

Skuba był bardzo zaradnym i pomysłowym chłopcem. Jego plan pokonania smoka okazał się doskonały. Bohater kupił owcę, wyjął z jej środka wszystkie wnętrzności, a następnie wypchał zwierzę dużą ilością siarki. Zakradł się pod smoczą jamę i tam podłożył wypchaną owieczkę. Smok, nie spodziewając się niczego, wyszedł ze swojej kryjówki. Był bardzo głodny, więc – bez chwili zastanowienia – połknął owcę w całości. Już po krótkiej chwili poczuł się źle. Siarka, która znajdowała się w środku paliła jego brzuch i przełyk. Podszedł wtedy do rzeki Wisły i łapczywie, chcąc ugasić pragnienie, zaczął z niej pić. Pił tak długo, aż pękł mu brzuch, ponieważ więcej wody nie mógł już pomieścić.

Właśnie w ten sposób bystry Skuba pokonał smoka. Nie stanął z nim wprost do walki, ale użył podstępu i przygotował na smoka zasadzkę, która okazała się niezwykle skuteczna. Pomysłowość i zaradność okazały się największymi zaletami Dratewki, dzięki którym ocalał gród króla Kraka. Skuba był też skromnym człowiekiem. W nagrodę otrzymał od króla rękę jego córki.

Uważam, że Skuba jest bardzo pozytywną postacią i ma wiele zalet. Był odważny, bo nie bał się stanąć do walki, pomysłowo skonstruował pułapkę na smoka. Cieszę się, że został nagrodzony, ponieważ na to zasługiwał.

Podobne wypracowania do Legenda o smoku wawelskim - Skuba - charakterystyka