Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Anotni Czechow „Bezbronna istota” - charakterystyka bohaterów utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Głównym i najbardziej charakterystycznym bohaterem utworu „Bezbronna istota” Antoniego Czechowa jest Szczukina, kobieta, która szuka pomocy u najróżniejszych urzędników. Jak na samym wstępie tłumaczy, jej męża - asesora kolegialnego w czasie pięciomiesięcznej choroby zwolniono bez żadnych tłumaczeń, mało tego z wypłacanej mu pensji potrącono mu dwadzieścia cztery ruble trzydzieści sześć kopiejek. Jej mąż pracował w wydziale wojskowo-lekarskim, natomiast Szczukina, aby wyjaśnić sprawę, udała się do banku.

Bohaterka opowiadania to bardzo sprytna kobieta, która od samego początku w czytelnika wzbudza nie litość, ale antypatię. To stara przekupka, wyłudzająca pieniądze, do jakiekolwiek tylko urzędu się uda. Nikt i nic nie jest jej w stanie przetłumaczyć, że nie przyszła do miejsca, do którego powinna, bo znajduje się w banku, a nie w wydziale wojskowo-lekarskim. Swoim zachowaniem doprowadza do skrajnego załamania nerwowego nie tylko urzędnika Kistunowa, ale i pozostałych pracowników banku. Po jej wyjściu wszyscy muszą zażyć krople na uspokojenie.

Pod płaszczem pozorów (mówi o sobie samej, że jest „bezbronną istotą”) ukrywa prawdziwą siebie. Sama przypadkowo wyznaje, że ma sprawy sądowe...

Podobne wypracowania