Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Manifest światopoglądu romantycznego przedstawiony w utworze „Romantyczność” Adama Mickiewicza - „oko i szkiełko” a „czucie i wiara”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wiersz „Romantyczność” ukazał się w roku 1822, w tomie „Ballady i romanse”. Mickiewicz zawarł w nim polemikę z oświeceniowym, racjonalnym pojmowaniem świata. Utwór stał się programowym dziełem polskiego romantyzmu, a określenia „szkiełko i oko” oraz „czucie i wiara” - symbolami oświeceniowego i romantycznego sposobu postrzegania świata.

Za punkt wyjścia do polemiki ze światopoglądem mijającej epoki, obrał poeta postać wiejskiej dziewczyny nawiedzanej przez ducha swego zmarłego kochanka. W pierwszej części utworu została przedstawiona sytuacja Karusi, dopiero druga część ma charakter polemiczny. Sposób postrzegania zachowania Karusi przez prosty lud, romantycznego poetę i oświeceniowego racjonalistę jest odzwierciedleniem ich sposobu postrzegania świata w ogóle.

Sytuacja liryczna obejmuje osobliwe zdarzenie w środku dnia na jakimś miejskim placu. Młoda dziewczyna dziwnie się zachowuje, mówi jakby do kogoś, ale nikogo przy niej nie ma, stara się objąć i zatrzymać jakąś niewidzialną dla ludzi postać. Na przemian się śmieje i płacze: „To jak martwa opoka / Nie zwróci się w stronę oka, / To strzela wkoło oczyma,
To się łzami zaleje; / Coś niby chwyta, coś niby trzyma; / Rozpłacze...

Podobne wypracowania