Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Władysław Broniewski „Treny” - analiza i interpretacja utworów

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Władysław Broniewski żył w pierwszej połowie dwudziestego wieku. Jego twórczość przechodziła liczne przeobrażenia: początkowo Broniewski sympatyzował z romantyzmem, następnie, w jego utworach pojawiła się problematyka społeczna - Broniewski w szczególny sposób zainteresował się człowiekiem. W okresie II Wojny Światowej poezja Broniewskiego stała się patetyczna, poruszała ówczesne problemy społeczne i polityczne. W ostatnim etapie twórczości - do tego okresu zaliczamy „Treny” - poeta uderza w ton osobisty. Broniewski publikuje całą serię utworów związanych z tragiczną śmiercią córki Joanny.

„Treny” przywołują renesansowe dzieło Kochanowskiego o tym samym tytule. Tren to gatunek literacki, mający antyczny rodowód. Gatunek ten cechuje styl podniosły oraz fakt, że utwory te były pisane, aby upamiętnić czyny sławnych osób. Broniewski, wzorując się na renesansowym dziele Kochanowskiego, pisze serię utworów związanych z tragiczną śmiercią córki Joanny, która - już jako dorosła kobieta - śmiertelnie zatruła się gazem. Cykl ten został wydany w 1956 roku w tomiku zatytułowanym „Anka”.

Podmiotem lirycznym wierszy jest sam Władysław Broniewski - zrozpaczony...

Podobne wypracowania