Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Głosowanie - definicja, rodzaje, opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Głosowanie jest jednym ze sposobów na sprawne podejmowanie decyzji. Rozstrzyga pewne spory, ponieważ wypowiadają się w nim obywatele i mają oni wpływ na rezultat. Głosowanie stosuje się w większej zbiorowości ludzi. 

Głosowanie polega na tym, że każdy z członków danego społeczeństwa oddaje głos. Wyróżnia się trzy rodzaje głosów: za, przeciw oraz wstrzymanie się. Wszystkie są tak samo ważne. Należy pamiętać, że głosowanie jest dobrowolne, nie istnieje przymus, nikt nie zmusza do oddania głosu. Zazwyczaj głosuje się w tak zwanych lokalach wyborczych, czyli specjalnie przystosowanych miejscach, które zostały powołane na czas wyborów. W takim pomieszczeniu urzęduje komisja, składająca się z kilku osób. Jej zadaniem jest kontrola nad sprawnie przebiegającym głosowaniem. Obywatele przychodzą do takiego lokalu wyborczego i po okazaniu dokumentu tożsamości mogą oddać głos. W miejscu tym znajduje się też urna, czyli skrzynia, do której wrzuca się głosy. Pod koniec dnia głosy są liczone przez komisje. 

Metoda taka jest powszechnie stosowana we wszystkich krajach o ustroju demokratycznych. Obywatele głosują w wyborach na Prezydenta państwa, decydują o tym, kto zasiądzie parlamencie, w sejmikach gminnych....

Podobne wypracowania